ԴԱՀԿ. 2013 թ. տասը ամիսների ընթացքում ալիմենտի բռնագանձման վարույթներով երեխանների օգտին բռնագանձվել է 336 մլն դրամ 11/29/2013 12:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության վարույթում գտնվող ալիմենտի բռնագանձման վերաբերյալ գործերի քանակն ավելացել է: Այս մասին տեղեկացնում է ԴԱՀԿ մամուլի ծառայությունը:
ԴԱՀԿ ծառայությունում 2012 թվականի վիճակագրության համաձայն՝ ընթացք է տրվել 1046 կատարողական վարույթների, որից 962-ն ալիմենտի բռնագանձման, (բռնագանձված գումարը՝ 404.654.177 ՀՀ դրամ), 74-ը երեխաների տեսակցության կազմակերպման և 10-ը երեխաների հանձնման վարույթներ են։
2012 թվականի առաջին 10 ամիսների վիճակագրության համաձայն՝ ընթացք է տրվել 848 կատարողական վարույթի, որից 784-ն ալիմենտի բռնագանձման /այդ թվում՝ 486 ալիմենտի բռնագանձման վարույթ մարզային բաժիններում՝/, բռնագանձված գումարը՝ 329 մլն. 303.939 ՀՀ դրամ /որից մարզային բաժիններում՝ 211 մլն 651 հազ. 296 ՀՀ դրամ/, 57-ը երեխաների տեսակցության կազմակերպման /որից մարզային բաժիններում՝ 24 վարույթ/ և 7-ը երեխաների հանձնման վարույթներ են /որից մարզային բաժիններում՝ 3 վարույթ/։
Իսկ 2013 թվականի առաջին 10 ամիսների վիճակագրության համաձայն՝ ընթացք է տրվել 987 կատարողական վարույթի, որից 889-ն ալիմենտի բռնագանձման /դրանից մարզային բաժիններում՝ 559 ալիմենտի բռնագանձման վարույթ/, բռնագանձված գումարը ՝ 336 մլն 401 հազ. 788 ՀՀ դրամ /որից մարզային բաժիններում՝ 214 մլն 102 հազ. 034 ՀՀ դրամ/, 91-ը` երեխաների տեսակցության կազմակերպման /որից մարզային բաժիններում՝ 37 վարույթ/ և 7-ը` երեխաների հանձնման վարույթներ են /որից մարզային բաժիններում՝ 3 վարույթ/։

СПИСА Армении заявляет об увеличении количества дел по взысканию алиментов 11/29/2013   12:39  |  Лента новостей
В производстве Службы принудительного исполнения судебных актов Минюста Армении увеличилось количество дел по взысканию алиментов. Об этом сообщает пресс-служба СПИСА.
По данным СПИСА, за 2012 год был дан ход 1046 исполнительным производствам, из коих 962 дел касались производства по взысканию алиментов (сумма взысканий составила 404.654.177 драмов), 74 – организации свиданий с детьми и 10 – передаче детей.
Согласно статистике, за первые десять месяцев прошлого года был дан ход 848 исполнительным производствам, из коих 784 дел касались производства по взысканию алиментов: из них 486 – в областных отделах, сумма взысканий составила 329.303.939 драмов, из коих 211.651.296 драмов – в областных отделах. 57 производств касались организации свиданий с детьми, из коих 24 – в областных отделах и 7 – передачи детей, из коих 3 – в областных отделах.
За 10 месяцев текущего года был дан ход 987 исполнительным производствам, из них 889 производств касались взыскания алиментов, из коих 559 – в областных отделах, сумма взысканий составила 336.401.788 драмов, из коих 214.102.034 драмов – в областях. Был дан ход 91 производству по организации свиданий с детьми, из коих 37 – в областных отделах и 7 производств по передаче детей, из коих 3 – в областях.