Արամ Թամազյան. «Ես երբեք չեմ կասկածել Աղվան Հովսեփյանի սկզբունքային դիրքորոշումների վրա» 11/29/2013 10:03 | Մամուլ
«Հրապարակ»-ի թղթակիցը հարցեր է ուղղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանին` համակարգում տեղի ունեցող կադրային փոփոխությունների, ՎՊ բացահայտումների, նոր ստեղծվող միասնական քննչական մարմնի վերաբերյալ:
Կադրային փոփոխությունների հետ կապված լրագրողի հարցին, թե ինչով են պայմանավորված համակարգի կադրային ֆունդամենտալ փոփոխությունները, արդյոք դա ինքնամաքրման գործընթաց է, թե` նոր նոր մարտավարության մեկնարկ, Ա.Թամազյանը մասնավորապես ասել է, որ հարցին պատասխան տալ չի կարող, քանի դեռ չի անցել տևական ժամանակ: Միայն տևական ժամանակ անց` համեմատությունների արդյունքում, կարելի գնահատականներ տալ:
Այդ մասին գոնե 6 ամիս անց կարելի խոսել:
Թղթակցի այն դիտարկմանը, որ գնահատականներ եղան, որ ներկայիս գլխավոր դատախազը յուրայիններով է համալրել համակարգը, գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ մի քանի կադրեր կան, որ անպայման կարելի է հույս դնել:
Ինչ վերաբերում է ՎՊ-ի կողմից արված բացահայտումներին, Ա.Թամազյանը նշել է, որ նյութերեն ուղարկվել են նախաքննական մարմնին, որոնք մասամբ մերժվել են` հանցակազմի բացակայության հիմքով, որի վերաբերյալ սպառիչ տեղեկանք ներկայացվել է:
Թղթակիցն անդրադարձել է նաև միասնական քննչական մարմնի ստեղծման թեմային: Անդրադառնալով նոր ստեղծվող կառույցի ղեկավարի հարցին` Ա.Թամազյանն ասել է.
«Աղվան Հովսեփյանի աշխատանքային երկար տարիների գործունեությունը` թե Հայաստանում, թե Լեռնային Ղարաբաղում, հիմք է հանդիսանում, որ նրա տարիների վաստակը ոլորտում շատ բարձր գնահատվի և գնահատվել է ինչպես ՀՀ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ՀՀ Նախագահի կողմից, այնպես էլ` Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի կողմից:
Հասարակության մոտ առաջացած կասկածները ես չեմ կիսում, որովհետև ես երբեք չեմ կասկածել Աղվան Հովսեփյանի` սկզբունքային հարցերում ունեցած սկզբունքային դիրքորոշումների վրա: Ոչ մեկին վարձահատույց լինելու խնդիր չի կարող լինել, պարզապես մարդկանց մասնագիտական փորձի օգտագործումը ես համարում եմ դրական մոտեցում»:

Арам Тамазян: “Я никогда не сомневался в принципиальной позиции Агвана Овсепяна” 11/29/2013   10:44  |  Пресса
Корреспондент газеты “Грапарак” побеседовал с заместителем генпрокурора Армении Арамом Тамазяном касательно происходящих в системе кадровых изменений, разоблачений КП и создаваемом едином следственном органе.
На вопрос журналиста относительно того, чем обусловлены фундаментальные изменения, можно ли это назвать это процессом самоочищения, или на самом деле положено начало новой тактике, А. Тамазян, в частности, отметил, что не может ответить на эти вопросы, поскольку еще не прошло достаточно времени для этого. Только по прошествии длительного времени, проводя параллели, можно дать оценку.
Об этом можно говорить хотя бы по прошествии 6 месяцев.
Заместитель генпрокурора также отметил, что в системе есть кадры, на которых можно положиться.
Что касается разоблачений КП, А. Тамазян подчеркнул, что материалы переданы органу предварительного следствия, часть из них была отклонена ввиду отсутствия состава преступления, по поводу которого была представлена исчерпывающая информация.
Корреспондент издания обратился также к теме создания единого следственного органа. Комментируя вопрос о руководителе новой структуры, А. Тамазян отметил:
“Долгие годы деятельности Агвана Овсепяна как в Армении, так и в Нагорном Карабахе являются основанием для того, чтобы его многолетние заслуги в сфере удостоились и удостаивались высокой оценки как со стороны высокопоставленных государственных чинов, так и со стороны Президента РА и Президента РФ. ”
Я не разделяю возникших в обществе сомнений, поскольку я никогда не сомневался в принципиальной позиции Агвана Овсепяна по принципиальным вопросам.