Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը կունենա նոր նախագահ 11/29/2013 13:02 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը ՀՀ նախագահին է ներկայացրել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նոր անդամի թեկնածությունը՝ առաջարկելով նշված հանձնաժողովում նշանակել ՀՀ Նախագահի ռեֆերենտ Սիրանուշ Սահակյանին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց ՀՀ դատական դեպարտամենտի Միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այս տեղը թափուր էր հոկտեմբերի 17-ից հետո, երբ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Էմիլ Բաբայանը նշանակվեց Գլխավոր դատախազի տեղակալ` ազատվելով զբաղեցրած պաշտոնից:
Հանձնաժողովի անդամներին նշանակում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը` Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, վճռաբեկ դատարանի նախագահի, գլխավոր դատախազի ներկայացմամբ` յուրաքանչյուրը մեկական անդամ սկզբունքով` վեց տարի ժամկետով»: Եվ քանի որ Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունն առաջարկել էր վճռաբեկ դատարանի նախագահը, բնականաբար, նրա թափուր տեղի համար նոր թեկնածություն առաջարկելու գործը ևս նրան է վստահվել:
ՀՀ Նախագահի կողմից նոր անդամի նշանակվելուց հետո հանձնաժողովը կընտրի հանձնաժողովի նախագահին։ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքը հանձնաժողովի նախագահի ընտրության միայն մի կարգ է սահմանում, այն է` «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն իր կազմից ընտրում է հանձնաժողովի նախագահ և նախագահի մեկ տեղակալ»:

У Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц появится новый председатель 11/29/2013 14:33 | Актуальная тема
Председатель Кассационного суда Арман Мкртумян представил президенту Армении кандидатуру нового члена Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, ходатайствуя о назначении в указанной комиссии референта президента РА Сирануш Саакян. Об этом “Фактинфо” сообщил начальник Службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента РА Арсен Бабаян.
Напомним, что это место стало вакантным после 17 октября, когда председатель Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Эмиль Бабаян был освобожден от занимаемой должности в связи с его назначением на пост заместителя генпрокурора РА.
Члены Комиссии назначаются Президентом Армении по представлению спикера НС РА, премьер-министра страны, председателя Конституционного суда, председателя Кассационного суда, генпрокурора РА – каждый по принципу представления одного кандидата сроком на 6 месяцев. А, поскольку кандидатуру Эмиля Бабаяна предложил председатель Кассационного суда, то, естественно, полномочия по предложению кандидатуры на вакантный пост, возложены вновь на него
После назначения президентом Армении нового члена, Комиссия изберет председателя. Закон РА “Об общественной службе” предусматривает лишь один порядок выбора председателя Комиссии, а именно: “Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц ” избирает из своего состава председателя и одного заместителя председателя.