Լոռու մարզում պատվաստումից հետո երեխայի մահվան փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 11/29/2013   11:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սպիտակի հիվանդանոցում պատվաստումից հետո 2 ամսական և 10 օրական Մանուշակ Մարկոսյանի մահվան փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի» ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Այլ տեղեկություն Գայանե Սահակյանը չնշեց՝ ասելով, որ «իրենք իրավասու չեն այլ տեղեկություն հրապարակել և որ բժշկական բոլոր փաստաթղթերը դատաբժշկական փորձաքննության են ենթարկվում:
«Առայժ մենք չեն կարող որևէ ուսումնասիրություն անել, իսկ պարզաբանումներ կտանք, երբ այնտեղ էլ արդյունքները պարզ լինի»:
Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` Մանուշակի տատիկը՝ Մանուշակ Մարկոսյանը, պատմել է, որ երեխան գաղտնի թոքաբորբ է տարել, ինչի մասին իրենք չեն իմացել, իսկ հիվանդանոցի բժշկուհի Մարինա Աղամալյանը, առանց բուժզննելու, երեխային պատվաստել է։

В Лорийской области Армении по факту смерти младенца после прививки возбуждено уголовное дело 11/29/2013   12:54  |  Актуальная тема
По факту гибели в Спитакской больнице двухмесячной Манушак Маркосян возбуждено уголовное дело. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сообщила руководитель “Национальной программы иммунопрофилактики ” Гаяне Саакян.
Других сведений Гаяне Саакян не предоставила, заявив, что “они не правомочны публиковать информацию” и что все медицинские документы представлены на экспертизу.
Г. Саакян обещала дать разъяснения по получении результатов.
“Напомним, что, по сведениям газеты “Жоговурд”, бабушка Манушак Маркосян рассказала, что ребенок перенес латентную форму пневмонии, о чем они не знали, а врач больницы Марина Агамалян, не обследовав девочку, сделала ребенку прививку.