Նոյեմբերի 2-ը հռչակվում է Լրագրողների հանդեպ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օր 11/28/2013   11:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի երրորդ կոմիտեն միաձայն հավանություն է տվել «Լրագրողների անվտանգությունը և անպատժելիության խնդիրը» բանաձևին: Ըստ այդմ, նոյեմբերի 2-ը հռչակվում է Լրագրողների հանդեպ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օր:
Ըստ ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայության` երեքշաբթի ընդունված բանաձևում կոչ է արվում ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին անել հնարավորինս` լրագրողների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների հանդեպ բռնությունները կանխելու համար:
ՄԱԿ-ի կոմիտեի պատվիրակները պետություններին կոչ են արել անցկացնել լրագրողների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների հանդեպ բռնությունների հնարավոր դեպքերի անկողմնակալ, արագ և արդյունավետ քննություն և դատարանին հանձնել նման հանցագործություններ կատարած անձանց, նաև ապահովել անհրաժեշտ իրավական պաշտպանության միջոցներից տուժածների օգտվելու հնարավորությունը:
Բանաձևը կոչ է անում պետություններին աջակցել այնպիսի ապահով և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, որպեսզի լրագրողներն իրենց աշխատանքում լինեն անկախ և այն կատարեն առանց անհարկի միջամտության:
12:25 27/11/2013  |  Միջազգային լրահոսՀավանություն է տրվել համացանցի օգտատերերի անձնական կյանքի անձեռնմխելիության մասին բանաձևին
18:21 23/10/2013  |  Միջազգային լրահոսՄիլիոնավոր մարդիկ ապավինում են ՄԱԿ-ի մարդասիրական անձնակազմի կենսափրկարար աջակցությանը
19:37 01/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի զեկույց. Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում կանանց և երեխաների կյանքը բարելավվում է
19:42 29/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից 174-ը 2012 թվականին ձեռնպահ են մնացել մահապատժից

2 ноября станет Международным днем прекращения безнаказанности за преступления против журналистов 11/28/2013 11:59 | Актуальная тема
Делегаты Третьего комитета Генеральной Ассамблеи ООН единогласно одобрили резолюцию «Безопасность журналистов и проблема безнаказанности». Об этом сообщается на официальном сайте ООН. Согласно информации, в ней 2 ноября провозгласили Международным днем прекращения безнаказанности за преступления против журналистов.
В резолюции, принятой во вторник на этой неделе, содержится настоятельный призыв к государствам-членам ООН сделать все от них зависящее для предотвращения насилия в отношении журналистов и сотрудников средств массовой информации.
Делегаты призвали государства проводить беспристрастное, быстрое и эффективное расследование всех предполагаемых случаев насилия в отношении журналистов и работников средств массовой информации, подпадающих под их юрисдикцию, и предавать суду лиц, совершивших подобные преступления, а также обеспечить потерпевшим доступ к надлежащим средствам правовой защиты.
Резолюция призывает государства содействовать созданию безопасных и благоприятных условий для того, чтобы журналисты выполняли свою работу независимо и без излишнего вмешательства.