Ծննդատունը 380 հազար դոլար կվճարի «ուրիշի» կյանքով ապրած տղամարդուն 11/27/2013 11:06 | Միջազգային լրահոս
Տոկիոյի շրջանային դատարանը պարտադրել է մայրաքաղաքի ծննդատներից մեկին 38 մլն յեն (մոտ 380 հազար դոլար) վճարել 60-ամյա մի տղամարդու, ով մեծացել է օտար ընտանիքում այն պատճառով, որ ծննդատանը նրան պատահականորեն շփոթել են այլ նորածնի հետ: Այս մասին հայտնում է NHK հեռուստաընկերությունը:
ԴՆԹ թեստն ապացուցել է, որ տղամարդուն մեծացրարել են ոչ իր կենսաբանական ծնողները, և հաստատել է նրա ազգակցական կապն արյունակից եղբայրների հետ:
Հայցվորի կարծիքով` եթե նա ապրեր իր իրական ծնողների հետ, իր կյանքը միանգամայն այլ կերպ կդասավորվեր: Ընտանիքը, որում հայտնվել է տղան, շատ աղքատ է եղել, չորսով ապրել են 10 քառակուսի մետրանոց սենյակում:
Նյութական ծանր վիճակի պատճառով նա պատանի հասակում սկսել է աշխատել գործարանում, որպեսզի դպրոցում ուսման համար գումար կուտակի: Մինչդեռ նրա իրական ծնողները շատ ապահովված մարդիկ են եղել: Նրանց երեք երեխաները թանկարժեք մասնավոր դպրոցներում հրաշալի կրթություն են ստացել, ավարտել համալսարանը և աշխատանք ստացել ճապոնական խոշորագույն ընկերություններում:
Տղամարդն այդպես էլ երբեք իր ծնողներին չտեսավ, քանի որ ծննդատանը նրան շփոթելու փաստը հայտնաբերելու պահին նրանք արդեն մահացած էին:
Դատարանն ընդունեց, որ հայցվորի կյանքը կարող էր լրիվ այլ կերպ դասավորվել, եթե նրան ծնվելուց հետո չշփոթեին, և պարտադրեց հիվանդանոցին որպես փոխհատուցում վճարել 38 մլն յեն:

Роддом в Японии заплатит прожившему “чужую жизнь” мужчине 380 тысяч долларов 11/27/2013 11:23 | Международные новости
Окружной суд Токио обязал одну из столичных клиник выплатить 38 миллионов иен (около 380 тысяч долларов) 60-летнему мужчине, который вырос в чужой семье, так как в роддоме его случайно перепутали с другим младенцем, сообщает РИА Новости со ссылкой на телекомпанию NHK.
Согласно информации, анализ ДНК подтвердил, что воспитавшие мужчину не являются его биологическими родителями, и установил его родство с кровными братьями.
По мнению истца, если бы он остался у настоящих родителей, то его жизнь сложилась бы совсем иначе. Семья, в которую мальчик попал, была очень бедной, ютилась в 10-метровой комнате вчетвером и не могла себе позволить даже самого необходимого.
Из-за тяжелого материального положения подростком он пошел работать на завод, чтобы накопить себе на обучение в школе. В то же время его настоящие родители были очень обеспеченными людьми, их трое детей получили прекрасное образование в дорогих частных школах, закончили университет и получили работу в крупнейших японских компаниях.
Мужчина так никогда и не увидел своих родителей, так как ко времени обнаружения подмены они уже умерли.
Суд признал, что жизнь истца могла сложиться совсем по-другому, если бы не подмена после рождения, и обязал больницу выплатить в качестве компенсации 38 миллионов иен.