ՌԴ դատարաններին թույլատրվել է թմրամոլներին հարկադիր բուժման ուղարկել 11/26/2013 11:21 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է մի օրենք, որը դատարաններին թույլ կտա վճիռներ կայացնելիս հարկադիր բուժման ուղարկել թմրամոլ ճանաչված անձանց: Ըստ «Lenta.ru»-ի` փաստաթուղթը նոյեմբերի 25-ին հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական կայք-էջում: Նախագահի կողմից ստորագրված օրենքն արդեն անցել է անհրաժեշտ լսումները Պետդումայում ու Դաշնության խորհրդում և ուժի մեջ կմտնի 180 օր հետո:
Քրեական օրենսգրքում կատարվող փոփոխությունների համաձայն` դատարանը կկարողանա բուժում նշանակել միայն այն դեպքում, եթե թմրամոլին նշանակված հիմնական պատիժը ազատությունից զրկել չի ենթադրում:
Նախագահական նախագծով` նաև փոփոխություն է կատարվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Նոր կանոնների համաձայն` եթե թմրամոլ ճանաչված անձը խախտում է թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի հետ կապված հոդվածներ, ապա դատարանը կարող է նրան պարտադրել անցնել ախտորոշիչ և պրոֆիլակտիկ բուժզննում, բուժում: Եթե իրավախախտը խուսափի այդ պարտավորությունից, ապա նրան կարող են տուգանել 4-5 հազար ռուբլու չափով:
Թմրամոլությամբ հիվանդ, Ռուսաստանի օրենսդրության համաձայն, կարող է ճանաչվել միայն պաշտոնական բժշկական զննում անցած անձը:
Թմրամիջոցների շրջանառության նկատմամբ հսկողության դաշնային ծառայության` 2012թ. տվյալներով` Ռուսաստանում պարբերաբար կամ հատվածաբար թմրամիջոցներ է օգտագործում 8,5 մլն մարդ:

Путин подписал закон, позволяющий судам отправлять наркоманов на принудительное лечение 11/26/2013 11:29 | Международные новости
Владимир Путин подписал закон, который позволит судам при вынесении приговоров отправлять на принудительное лечение граждан, признанных больными наркоманией, Документ 25 ноября опубликован на официальном портале правовой информации, сообщает “Lenta.ru”. По имеющейся у издания информации, подписанный президентом закон уже прошел все необходимые слушания в Госдуме и Совете Федерации и вступит в силу через 180 дней.
Поправки вносятся в Уголовный кодекс. Согласно тексту закона, назначать лечение суд сможет только в случае, если основное наказание, которое выносят наркоману, не связано с лишением свободы.
Также президентский проект вносит поправку в Кодекс об административных правонарушениях (КоАП). По новым правилам, если признанный наркоманом гражданин нарушает статьи, связанные с наркотическими или психотропными веществами, суд может обязать его пройти диагностику, профилактику, лечение или реабилитацию. Если правонарушитель уклонится от этой обязанности, его могут оштрафовать на сумму от 4 до 5 тысяч рублей.
Больным наркоманией, согласно российскому законодательству, может быть признан только гражданин, прошедший официальное медицинское освидетельствование.
По данным ФСКН на 2012 год, в России регулярно или эпизодически употребляют наркотики 8,5 миллиона человек. Хотя бы раз их пробовали 18,5 миллиона человек.