Ոստիկանը հայտարարել է, թե ոստիկանության բաժնում իր նկատմամբ բռնություն է գործադրվել 11/26/2013   11:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի և ՔԳՎ Կենտրոնականի քննչական բաժնի առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորությունների անցում կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Այս մասին է գրում ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջը` հիշեցնելով, որ 2013 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Հատուկ քննչական ծառայության վարույթ է ընդունվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով, 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ, 6-րդ կետերով, 138-րդ և 235-րդ հոդվածների 1-ին մասերով` ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի Կենտրոնի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2013 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ոստիկանության շտաբի ոստիկան Էդգար Վարագյանը դանակի և ատրճանակի գործադրմամբ ավազակային հարձակում է կատարել Ք. Բ.-ի և նրա 13-ամյա դստեր` անչափահաս Է. Ս.-ի վրա ու հափշտակել 186.000 ՀՀ դրամ, 100 ԱՄՆ դոլար, ոսկյա զարդեր և հեռուստացույց: Դրանից հետո ոստիկանության աշխատակիցն առևանգել է նրանց, ավտոմեքենայով տեղափոխել ամայի տարածք, որտեղ բռնաբարել է Ք.Բ.-ին:
Էդգար Վարագյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով, 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով ու 138-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Առաջադրված մեղադրանքում Էդգար Վարագյաննն իրեն մեղավոր չի ճանաչել և ցուցմունք է տվել այն մասին, որ վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման կասկածանքով ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին բերման ենթարկվելուց հետո` 2013 թվականի սեպտեմբերի 24-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում, հիշյալ բաժնի, ինչպես նաև ՔԳՎ Կենտրոնականի քննչական բաժնի աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է ծեծի և բռնության, որի ազդեցության տակ, վերջիններիս պահանջով, քննչական փորձարարության ընթացքում, նրանց իսկ կողմից մատնանշված վայրում մատնացույց է արել Ք. Բ.-ին պատկանող «Մերսեդես Բենց» մակնիշի ավտոմեքենան` առանց գիտակցելու նշված քննչական գործողության նպատակն ու հետևանքները:
Էդգար Վարագյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ դիմում են ներկայացրել նաև վերջինիս ծնողները:

Обвиняемый в разбойном нападении полицейский заявил о применении к нему насилия со стороны сотрудников правоохранительных органов Армении 11/26/2013   12:26  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе РА возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 309 УК РА по факту превышения отдельными должностными лицами Центрального отдела и Центрального следственного отдела Главного следственного управления Полиции РА служебных полномочий, сопряженных с применением насилия.
Об этом сообщается на официальном сайте ССС РА, которая напоминает, что 30 сентября 2013г. к производству Специальной следственной службы Армении было принято уголовное дело возбужденное в Центральном следственном отделе города Ереван по пп. 3 и 4 ч. 2 ст. 175, пп. 3,4 и 6 ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 138 и ч.1 ст. 235 УК РА.
Следствием было установлено, что 22 сентября 2013г. сотрудник штаба Полиции РА Эдгар Варагян с применением ножа и пистолета совершил нападение на К.Б. и ее 13-летнюю дочь, несовершеннолетнюю Э.С., и украл 186.000 драмов, 100 долларов, золотые украшения и телевизор, после чего сотрудник полиции похитил их, увез на машине в безлюдное местечко, где изнасиловал К.Б.
Эдгару Варагяну было предъявлено обвинение по пп. 3 и 4 ч. 2 ст. 175, пп. 2, 3,4 и 6 ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 138 УК РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Эдгар Варагян не признал себя виновным в предъявленном ему обвинении и дал показания, согласно которым после его привода в Центральный отдел Полиции РА по подозрению в совершении вышеописанных преступных деяний, в период с 24 по 26 сентября он подвергался со стороны сотрудников вышеупомянутого отдела, а также Центрального следственного отдела ГСУ избиению и насилию, под воздействием которых и по требованию последних в указанном ими месте в ходе следственного эксперимента указал на принадлежащий К.Б. автомобиль марки “Мерседес-Бенц”, не осознавая цели и последствий вышеотмеченного следственного действия.