Շոտլանդիայում հանրաքվեն դեռ չանցկացրած որոշել են Անկախության օրը 11/24/2013   12:17  |  Միջազգային լրահոս
Շոտլանդիան 2016թ. մարտի 24-ին կդառնա անկախ, եթե 2014թ. սեպտեմբերի 18-ին նշանակված անկախության հանրաքվեում շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ արտահայտվի Մեծ Բրիտանիայից անջատվելուն: Այս մասին հայտնում է «BBC»-ն:
Շոտլանդիայի հարցերով բրիտանական նախարարությունն արդեն իսկ նշել է, որ Անկախության օրվա նշանակումը թուլացվում է անջատվելու ուղղությամբ ապագա բանակցություններում շոտլանդական կառավարության դիրքերը, եթե շոտլանդացիները քվեարկեն անկախության օգտին:
Սակայն Շոտլանդիայի կառավարությունն անհրաժեշտ է համարել Անկախության օրն այսպես կոչված «Սպիտակ գրքում»՝ ապագա անկախության սկզբունքներին նվիրված պաշտոնական օրենսդրական փաստաթղթում, ներառելը: «Սա հիմնարար փաստաթուղթ է, որն ամրագրում է անկախության տնտեսական, սոցիալական և ժողովրդավարական սկզբունքները»,-հայտարարել է կառավարության առաջին նախարարի տեղակալ Նիկոլա Սթերջենը:
Մարտի 24-ը համարվում է 1603թ.-ին Անգլիայի և Շոտլանդիայի թագավորությունների միավորման՝ «Թագերի միության» կնքման օր, որի շրջանականերում երկու թագավորությունները 100 տարուց ավելի մնացին անկախ:

Шотландия назначила дату провозглашения независимости 11/25/2013 09:24 | Международные новости
Шотландия станет независимой 24 марта 2016 года, если в следующем году большинство шотландцев на референдуме выскажется за отделение от Великобритании, передает агентство “Интерфакс” со ссылкой на BBC.
Британское министерство по делам Шотландии уже указало на то, что назначение даты Дня независимости до проведения референдума ослабляет позиции шотландского правительства на будущих переговорах по отделению, которые начнутся, если шотландцы проголосуют за независимость.
Однако правительство Шотландии посчитало необходимым включить дату Дня независимости в так называемую "Белую книгу" - официальный законодательный документ, посвященный принципам будущей независимости Шотландии. "Это основополагающий документ, который определяет экономические, социальные и демократические принципы независимости", - заявила заместитель первого министра правительства Никола Стерджен.
Референдум по вопросу о независимости состоится 18 сентября 2014 года.
24 марта считается датой заключения "Союза корон" в 1603 году - он объединил Англию и Шотландию в династическую унию, в рамках которой два королевства больше ста лет оставались независимыми.