Վերաքննիչ դատարանը մերժեց Վարդան Սեդրակյանի գործով բոլոր բողոքները 11/25/2013   19:43  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Հենրիկ Տեր-Ադամյանի, մերժեց  ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի  դեմ մահափորձի գործով ամբաստանյալներ Վարդան Սեդրակյանի, Խաչատուր Պողոսյանի և Սամվել Հարությունյանի վերաքննիչ բողոքները:
Դատարանն անփոփոխ թողեց Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ  վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը, որով  Վարդան Սեդրակյանը և  Խաչատուր Պողոսյանը դատապարտվել էին 14-ական, իսկ Սամվել Հարությունյան՝ 12 տարվա ազատազրկման:
Ամբաստանյալները վերաքննիչ բողոքներով պահանջում էին բեկանել և փոփոխել հիշյալ դատավճիռը: ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վ.Սեդրակյանն ու իր պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը գտնում են, որ  Վ.Սեդրակյանի մասով դատավճիռը կառուցվել է ենթադրությունների հիման վրա, չկա որևէ ապացույց, ուստի պաշտպանը միջնորդեց դատարանին արդարացնել իր պաշտպանյալին:
Վարդան Սեդրակյանն իր հերթին հայտարարեց, որ ինքն արդարացվելու է և որ նախագահի՝ առաջիկա ընտրություններին առաջադրվելու է և ինչպես նախկինում արդեն հայտարարել էր, ինքն է լինելու Հայաստանի  4-րդ նախագահը:
Ամբաստանյալ Սամվել Հարությունյանի պաշտպան Գայանե Գալոյանը նշեց, որ իր պաշտպանյալը Հայրիկյանին սպանելու նպատակ չի ունեցել. ընդամենը ցանկացել է վախեցնել  Պ.Հայրիկյանին: Նա դատարանին խնդրեց բեկանել և մեղմացնել պատիժը:
Իսկ ամբաստանյալ Խաչատուր Պողոսյանի պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանն էլ պնդեց իր բողոքը և ևս նշեց, որ իր պաշտպանյալը  Պարույր Հայրիկյանին սպանելու դիտավորություն չի ունեցել: Պաշտպանը հույս հայտնեց, որ Վերաքննիչ դատարանը քրեաիրավական ճիշտ գնահատական կտա  իր պաշտպանյալին մեղսագրվող  արարքին, որը, ըստ պաշտպանի,  համապատասխանում է  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ  հոդվածի հատկանիշներին՝ Դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը:
Գործով տուժող Պարույր Հայրիկյանն էլ իր հերթին պահանջում էր Վարդան Սեդրակյանից, Խաչատուր Պողոսյանից և Սամվել Հարությունյանից բռնագանձել  43.424.000 ՀՀ դրամ: ԱԻՄ առաջնորդը հայտարարեց, որ ցանկանում է պետությանը ետ վերադարձնել իր առողջության վերականգման համար տրամադրված 20 մլն դրամը:

Апелляционный суд оставил без изменений приговор фигурантам дела о покушении на экс-кандидата в президенты Армении П. Айрикяна 11/25/2013   20:49  |  Криминальная хроника
Уголовный апелляционный суд Армении под председательством судьи Генриха Тер-Адамяна сегодня, 25 ноября, отклонил жалобы Вардана Седракяна, Хачатура Погосяна и Самвела Арутюняна - подсудимых по делу о покушении на экс-кандидата в президенты Армении, лидера ОНС Паруйра Айрикяна .
Суд оставил без изменений приговор суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш, согласно которому Вардан Седракян и Хачатур Погосян были осуждены к лишению свободы сроком на 14 лет, а Самвел Арутюнян- на 12 лет.
Подсудимые в своей жалобе требовали отменить и изменить вышеупомянутый вердикт. Бывший кандидат в президенты Армении Вардан Седракян и его адвокат Александр Сирунян считают, что приговор по части В. Седракяна был построен на предположениях: нет каких-либо доказательств, посему адвокат ходатайствовал об оправдании своего подзащитного.
Вардан Седракян, в свою очередь, заявил, что его оправдают и что он вновь будет баллотироваться на предстоящих президентских выборах, и, как уже ранее заявлял эпосовед, он станет четвертым президентом Армении.
Адвокат подсудимого Самвела Арутюняна Гаяне Галоян отметила, что ее подзащитный не имел своей целью убивать Айрикяна: всего лишь хотел припугнуть лидера ОНС. Она просила суд отменить и смягчить своему подзащитному наказание.
А адвокат подсудимого Хачатура Погосяна Людвиг Аветисян отметил, что его подзащитный не имел умысла убивать Паруйра Айрикяна. Адвокат выразил надежду, что Апелляционный суд даст верную уголовно-правовую оценку инкриминируемому его подзащитному деянию, которое, по словам адвоката, соответствует признакам ст. 113 УК РА – “умышленное причинение здоровью вреда средней тяжести”
Потерпевший по делу Паруйр Айрикян, в свою очередь, требовал взыскать с Вардана Седракяна, Хачатура Погосяна и Самвела Арутюняна 43.424.000 драмов. Лидер ОНС заявил, что желает вернуть государству выделенные ему на восстановление его здоровья 20 млн. драмов.