ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դատապարտում է. շտապօգնության բժշկուհու նկատմամբ բռնություն է կիրառվել 11/22/2013   14:17  |  Առողջություն
Արդեն որերորդ անգամ ականատես ենք լինում ամենահումանիտար մասնագիտություն ունեցող մարդու նկատմամբ աշխատանքային պարտականությունները կատարելու ընթացքում ցուցաբերված վայրագության։
Նոյեմբերի 21-ին` ժամը 00:53-ին, Սասունցի Դավիթ նրբ. 35 տուն հասցեից Սրբուհի Տոնիկյանի անվամբ «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ -ի 1-03 ծառայությունում գրանցվել է N 71 կանչը: Ի դեպ, Ս. Տոնիկյանը քրոնիկ հիվանդ է և բազմիցս դիմել է 1-03 ծառայությանը` սիրտ-թոքային անբավարարություն ախտորոշումով:
Թիվ 4 ենթակայանում և մոտակա բոլոր ենթակայաններում ազատ բրիգադ չլինելու պատճառով կանչը փոխանցվել է Նուբարաշենի հենակետային կայան, և N 42 բրիգադը՝ բժշկուհի Ժաննա Բաբայան, մեկնել է նշված հասցեով: Բրիգադը հիվանդի մոտ է հասել  17 րոպեում: Ցավոք, մինչև շտապօգնության հասնելը, հիվանդը մահացել է։ Սակայն դա երբեք իրավունք չպետք է վերապահեր բռնություն կիրառել  և անվայելուչ վիրավորանքներ հասցնել օգնության եկած մասնագետի նկատմամբ։
Մեքենայից իջնելուն պես հիվանդի հարազատներից մեկը (տղամարդ) բժշկուհու հագուստից բռնելով, քարշ տալով ներս է տարել,  սպառնացել  դանակով և հայհոյել: Շտապօգնության վարորդին հաջողվել է դանակը խլել  սպառնացողի ձեռքից:
Այս ամենի մասին տեղյակ է պահվել ոստիկանությանը: Առավոտյան բժշկուհին ոստիկանության ուղեգրով դիմել է դատաբժշկական քննության:
Շտապօգնության բժշկի նկատմամբ մեկ այլ վայրագություն է արձանագրվել այսօր` ժամը 13:52-ին` Դավիթաշեն 5-րդ փող. 25ա տուն հասցեից Վարդան Ծառուկյանի անվամբ 1-03 ծառայությունում գրանցված N 273 կանչի ժամանակ:
Կանչի մեկնել է թիվ 2 ենթակայանի N 21 բրիգադը՝ բժիշկ Գագիկ Ներսիսյան: Բրիգադը նշված հասցե է հասել 6 րոպեում: Բժշկի ներս մտնելուն պես հիվանդը շնչահեղձ լինելով ասել է, որ 40 րոպե խնդրել է հարազատներին շտապօգնություն կանչել: Առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու ընթացքում (թթվածին տալու ժամանակ) հիվանդը մահանում է: Ցավոք, բժշկի կողմից կատարված վերակենդանացման անհրաժեշտ միջոցառումներն արդյունք չեն տվել: Երբ այդ մասին հայտնել են հիվանդի տղային, նա հարձակվել է բժշկի վրա, հարվածել գլխին, կրծքավանդակին: Այս պահին բժիշկը  գտնվում է «Արմենիա» ԲԿ-ի նյարդավիրաբուժական բաժանմունքում:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է բժշկի հանդեպ կատարված ցանկացած ոտնձգություն, առավել ևս` վայրագության հասնող  նման գործողությունները։
Սա խարան է մեր ողջ հասարակության համար և չի կարող իր բացասական ազդեցությունը չունենալ։ Զազրելի ու դատապարտելի շարունակաբար կրկնվող նման միջադեպերը պետք է ողջ հանրության պարսավանքին արժանանան։
Դժվար է մարդկային համարել այն քայլը, երբ մարդը բիրտ ուժ է կիրառում բժշկի վրա, ով մասնագիտական օգնություն ցուցաբերելու համար է տուն մտնում։
Առողջապահության նախարարությունը հետամուտ կլինի բուժաշխատողների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի յուրաքանչյուր միջադեպի նկատմամբ։ Վստահ ենք, որ իրավապահ մարմիններն անհետևանք չեն թողնի յուրաքանչյուր նման դեպք և առավել խիստ կմոտենան բուժաշխատողների հանդեպ ոտնձգություն կատարած անձանց նկատմամբ։
Միաժամանակ բուժաշխատողներին հորդորում ենք չենթարկվել սադրանքների և մասնագիտական պարտականություններն իրականացնել անվերապահ ու լիարժեք։ Իսկ հիվանդների հարազատներին կոչ ենք անում հարգալից վերաբերել բուժաշխատողներին, ձեռնպահ մնալ միջամտելու կամ որևէ այլ կերպ խոչընդոտելու նրանց պատասխանատու և մարդասիրական գործը։ Նման երևույթներն անառողջ, փոխադարձ անվստահության մթնոլորտ են ստեղծում։

Минздрав Армении осуждает случаи применения насилия в отношении врачей “Скорой помощи” 11/22/2013 15:01 | Здоровье
“Уже в который раз мы становимся свидетелями применения насилия в отношении представителя самой гуманитарной профессии в ходе исполнения им своих служебных обязанностей.
21 ноября, в 00:53 в службу “Скорой помощи” поступил вызов от Србуи Тоникян. Женщина страдает хроническим заболеванием, и уже неоднократно обращалась в службу 1-03 с диагнозом “сердечно-легочная недостаточность”.
Ввиду отсутствия свободных бригад на 4-ой станции и во всех близлежащих к месту вызова отделениях “Скорой помощи”, вызов был переадресован в Нубарашенское отделение службы. По месту вызова выехала бригада №42 и врач “Скорой помощи” Жанна Бабаян. К сожалению, до приезда бригады больная скончалась. Однако сей факт не дает права применять насилие и наносить оскорбления прибывшим на помощь специалистам”, - отмечается в заявлении.
Встречавший бригаду врачей родственник женщины схватил за одежду вышедшего из машины “Скорой помощи” врача, затащил его в дом, угрожал ножом и обругал его нецензурными словами. Водителю машины “Скорой помощи” удалось отобрать нож у мужчины. Об инциденте проинформировали Полицию. Утром врач была направлена на судмедэкспертизу.
Аналогичный случай имел место сегодня днем в 13:52 в административном районе Еревана Давидашен во время поступившего от Вардана Царукяна вызова в Службу 1-03. По указанному адресу выехала бригада №21 и врач Гагик Нерсисян, врачи доехали до места вызова за 6 минут. По приезде больной, страдавший приступе удушья, сообщил, что на протяжении 40 минут просил родственников вызвать “Скорую”. В ходе оказания первой медпомощи (подачи кислорода) больной скончался. К сожалению, все предпринятые врачом меры по реанимации пациента не возымели результата. Когда об этом сообщили сыну больного, он набросился на врача, ударил его по голове и в область грудной клетки. В настоящий момент врач находится в нейрохирургическом отделении медцентра “Армения”.
Министерство здравоохранения Армении строжайше осуждает любое посягательство в отношении врача, тем более, подобные насильственные действия, доходящие до свирепости.
Подобные инциденты достойны лишь порицания общества. Трудно назвать человечным шаг, когда человек применяет грубую силу в отношении врача, который прибыл по вызову для оказания профессиональной помощи.
Минздрав Армении будет последовательным в вопросе любого инцидента с проявлением неуважительного отношения к медработникам. Мы уверены в том, что правоохранительные органы не оставят без последствий каждый подобный инцидент и проявят гораздо более строгий подход к лицам, совершившим посягательство на медработников.
Вместе с тем, призываем медработников не поддаваться на провокации и исполнять свои профессиональные обязанности безоговорочно и полноценно. А родных пациентов призываем относиться к медработникам с уважением, воздержаться от вмешательства в их работу или препятствования в осуществлении ими своего ответственного и гуманитарного дела. Подобные явления создают нездоровую атмосферу взаимного недоверия”, – говорится в заявлении Министерства здравоохранения Армении.