Արծրուն Հովհաննիսյանը` ՀՀ-ում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանին փոխանցվող տարածքների մասին 11/22/2013 14:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը տեղաբաշխված է տարբեր կետերում, որոնք կոչվում են ռազմական ավաններ: Ռուսաստանյան ռազմակայանի վերաբերյալ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի ցանկում, Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ռազմակայանի խնդիրների փոփոխությամբ պայմանավորված, մի քանի անգամ փոխվել են նաև ռազմակայանի տեղակայման կետերը:
Մասնավորապես, առաջիկայում «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսական ավիաբազայի արդիականացման և նոր սպառազինությամբ համալրման նպատակով պլանավորվում է ռուսական կողմին ժամանակավոր օգտագործման համար տրամադրել ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից չօգտագործվող մի շարք տարբեր նշանակության տարածքներ (ուղղաթիռային սավառնակախմբի (էսկադրիլիայի) կանգառ, վարչատնտեսական և վառելիքաքսուքային նշանակության շինությունների համար նախատեսված տարածքներ): ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ի նիստում ստորագրման հավանություն է տվել հենց այդ նպատակով պատրաստված համաձայնագրի նախագծին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ պարզաբանման համար ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշում է նաև, որ «Էրեբունի» օդանավակայանի տարածքում բացի «ժամանակավոր օգտագործման նպատակով փոխանցվող» տարածքներից կան նաև «համատեղ օգտագործման» կարգավիճակ ունեցող տարածքներ (օրինակ` թռիչքուղին), որոնք իրավաբանորեն կարգավորում են հայկական և ռուսական կողմերի համար այդ տարածքների համաժամանակյա օգտագործման պայմանները:

Пресс-секретарь Минобороны Армении прокомментировал ситуацию вокруг передачи ряда территорий российской военной базе 11/22/2013   15:29  |  Лента новостей
Российская военная база, дислоцированная на территории Армении, размещена в разных пунктах, которые называются военными поселениями. С момента вступления соглашения о российской военной базе в списке пунктов распределения базы ввиду изменения проблем военной базы по обеспечению безопасности Республики Армения, несколько раз менялись также пункты ее распределения.
В частности, в ближайшее время с целью модернизации российской авиабазы, расположенной в зоне аэропорта “Эребуни”, и укомплектования новым вооружением планируется передать во временное пользование российской стороне ряд не используемых ВС РА территорий разного назначения(стоянка для вертолетной эскадрильи, а также территории для административно-экономических помещений и хранилищ горюче-смазочных материалов). Правительство Армении на состоявшемся 21 октября заседании одобрило проект подготовленного именно с этой целью соглашения.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, пресс-секретарь МО РА Арцрун Ованнисян в целях пояснения отмечает, что на территории аэропорта “Эребуни” кроме территорий, “передаваемых во временное пользование” есть еще территории, обладающие статусом “общего пользования”(например, взлетная полоса), которые де-юре регулируют для армянской и российской сторон условия синхронного использования данных территорий.