Տուժած կողմը խնդրել է հանրությանը ազգովի նախաքննություն չկատարել 11/22/2013   12:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Panorama.am-ի տեղեկացմամբ` Եղվարդ-Երևան ճանապարհին հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած վթարի փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տուժող ճանաչված «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ Արթուր Հակոբյանի նոր փաստաբան Ռուբեն Բալոյանը վստահ է՝ առանց հիմքերի հնարավոր չէր, որ Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կալանք կիրառվեր:
Լրատվամիջոցը դիտարկմամբ՝ Ռուբեն Բալոյանը, որը նախկինում աշխատել է որպես Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քննությամբ զբաղվող քննիչ, Հանրապետությունում ավտովթարների գործերով զբաղվող հայտնի փաստաբաններից է:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռուբեն Բալոյանն ասաց, որ երեկ, նոյեմբերի 21-ին Վերաքննիչ դատարանում բողոքի քննության ժամանակ ինքը խնդրել է իրեն ևս տրամադրեն այն փաստաթղթերը, որոնք կան պաշտպանական կողմի մոտ, որպեսզի կողմերը ներկայացված լինեն հավասար սկզբունքներով:
Փաստաբան Բալոյանն այս պահին հրաժարվում է նախաքննության տվյալներ հրապարակել, քանի որ հակառակը կարող էր խոչընդոտել նախաքննությանը: «Նախաքննության տվյալներ հրապարակելը կխոչընդոտի քննությանը և բոլորիս էլ պետք է արդար նախաքննություն: Թե չէ, ստացվում է, որ ազգովի նախաքննություն են կատարում, ինչը անընդունելի է: Մենք պետք է հնարավորություն տանք քննչական մարմնին կատարել օբյեկտիվ նախաքննություն», -մեզ հետ զրույցում նկատեց փաստաբանը:
Մեր խնդրանքով անդրադառնալով պաշտպանական կողմի այն հայտարարությանը, թե «Նիվա» մակնիշի կողային հայելիները բացակայել են, Բալոյանն ասաց, որ դա չհիմնավորված փաստ է, որը չպետք է դառնա «համաժողովրդական քննության առարկա»: «Ի՞նչ է նշանակում հայելիներ չեն եղել, բայց ինչի՞ հայելիներ չեն եղել: Իսկ ո՞վ է ասում, որ հայելիներ չեն եղել: Դա նույնն է, որ ես ասեմ՝ «ԲՄՎ»-ի առջևի լապտերների վրա ապակիներ չեն եղել: Ես չունեմ դրա իրավունքը: Եթե փորձաքննությամբ կպարզեն դա, նոր միայն այդ փաստը կհամարենք ապացուցված», -նկատեց փաստաբանը:
Տուժող կողմի համար, ըստ Բալոյանի, անընդունելի են մամուլում կոպիտ արտահայտություններով հրապարակումները, մասնավորապես, նա մատնանշեց ԶԼՄ-ներից մեկում տպագրված մի արտահայտություն՝ «Նիվա»-ի մեջ խցկել են 6 հոգի մարդու»:

Адвокат потерпевшей стороны по делу о ДТП с участием актера Вардана Петросяна просит общественность не осуществлять всенародное расследование 11/22/2013   12:59  |  Актуальная тема
Новый адвокат признанного потерпевшим в рамках уголовного дела по факту ДТП 20 октября на автодороге Егвард-Ереван водителя автомобиля Артура Акопяна Рубен Балоян уверен, что без оснований невозможно было бы применять заключение под стражу в качестве меры пресечения в отношении артиста Вардана Петросяна.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Рубен Балоян отметил, что накануне, 21 ноября, в ходе рассмотрения жалобы в Апелляционном суде он попросил передать документы, которые имеются у стороны защиты, чтобы стороны были представлены на равных началах.
На данный момент Балоян отказывается сообщать данные о ходе предварительного следствия, поскольку это может препятствовать следствию. «Всем нам нужно справедливое следствие. Я считаю неприемлемым то, что чуть ли не каждый считает своим долгом осуществлять предварительное следствие. Мы должны дать возможность осуществлять исключительно объективное следствие»,– отметил адвокат.
Комментируя опубликованные в прессе комментарии о том, что автомобиль марки «Нива» был перегружен, он заявил: «Количество пассажиров и в данном случае, и в целом, не может стать причиной аварии». По словам Балояна, он совсем недавно был вовлечен в качестве адвоката в дело и не может озвучивать оценок или замечаний. Однако до ознакомления с делом он изучил некоторые фотоснимки, на которых видно, что водитель BMW стоял на территории с земляным покрытием. Это, как отметил адвокат, означает, что место столкновения находилось за пределами проезжей части, между тем как сторона защиты утверждает, что столкновение произошло на проезжей части.
«Потерпевшая сторона просит не выносить вопрос о виновности человека на всенародного обсуждение. Давайте будем корректными в своих заявлениях. Существует осуществляющий предварительное следствие орган, пусть подают ходатайства, не стоит раньше времени озвучивать заявления и давать излишние комментарии»,– резюмировал Рубен Балоян, передает Panorama.am.