8-ամյա աղջիկն ամուսնալուծվել է 11/22/2013 13:05 | Միջազգային լրահոս
Հնդկաստանի պատմության մեջ արձանագրվել է ամենաերիտասարդ ամուսնական զույգի ամուսնալուծությունը: Շրավաստի շրջանի 8-ամյա բնակչուհին որոշել է ամուսնալուծվել իր 14-ամյա ամուսնուց: «Washington Times»-ի հաղորդմամբ՝ երեխաները պաշտոնապես որպես ամուսիններ ապրել են 4 տարի:
Աղջկա ծնողները նրան ամուսնացրել են 4 տարեկանում, այդ ժամանակ նրա ամուսինը եղել է 10 տարեկան: Ամուսնությունը ձևական բնույթ է կրել, քանի որ աղջիկը մինչև 8 տարեկան ապրել է ծնողների հետ, իսկ երբ ամուսնու 14 տարին բոլորել է՝ նա ծնողների հետ գնացել է կնոջ տուն, որպեսզի նրան տանի հայրական օջախից։ Սակայն փեսային տհաճ անակնկալ է սպասվել. աղջկա հարազատները մտքափոխվել են և որոշել չամուսնացնել նրան:
Աղջկա հոր խոսքով՝ նա ընդհանրապես չի պլանավորել դստեր համար ամուսին փնտրել` մինչև նրա 18 տարին չբոլորի։
«Մենք ապրում ենք փոքրիկ քաղաքում և այդ պատճառով միշտ գտնվում ենք հասարակության ճնշման ներքո։ Ճիշտ է, հետո ես հասկացել եմ, որ 8 տարեկանը շատ շուտ է` ընտանիք կազմելու համար: Իմ աղջիկը պետք է ունենա նորմալ մանկություն»,- հայտարարել է հայրը:
Չնայած նրան, որ աղջկա ամուսինը և նրա ծնողները այդ լուրը բացասաբար են ընդունել, այնուամենայնիվ ամուսնալուծության համար բոլոր փաստաթղթերը պատրաստվել են, սակայն դրանով աղջկա հոր խնդիրները չեն ավարտվել:
Ներկայումս տեղի իրավապաշտպանները հայց են պատրաստում նրա դեմ, որ այդքան վաղ տարիքում նա իր աղջկան ամուսնացրել է:

В Индии 8-летняя развелась со своим 14-летним супругом 11/22/2013 13:45 | Международные новости
В Индии зафиксирован развод между самыми молодыми супругами за всю историю страны. 8-летняя жительница округа Шравасти, штат Уттар-Прадеш по имени Фатима Мангре решила развестись со своим 14-летним супругом Арджуном Бакриди. Дети официально прожили в браке 4 года, сообщает российский портал “Вести.Ru” со ссылкой на Washington Times.
По имеющейся информации, родители девочки выдали ее замуж в 4 года. Тогда супругу Фатимы было 10 лет. Впрочем, это оказалось формальностью, так как до 8 лет Мангре жила вместе со своими родителями. Когда мужу малышки исполнилось 14 лет, он приехал вместе с родителями к жене, чтобы забрать ее из отчего дома. Однако молодого человека ждал неприятный сюрприз: родственники Фатимы передумали выдавать ее замуж.
По словам отца девочки по имени Анил, тот вообще-то не планировал подыскивать мужа для дочери до тех пор, пока ей не исполнится 18 лет. "Мы живем в маленьком городке и поэтому находимся под постоянным общественным давлением. Правда, потом я понял, что 8 лет – это слишком ранний возраст для того, чтобы строить свою собственную семью. У моей девочки должно быть нормальное детство", — заявил папа Фатимы.
Несмотря на то, что муж девочки и его родители восприняли решение Анила негативно, тот взял свою дочь и вместе с ней оформил все необходимые документы для развода. На этом, впрочем, проблемы мужчины не закончились. В настоящий момент местные правозащитники готовят против него иск за то, что тот выдал свою дочь замуж в столь раннем возрасте.