Ուկրաինան դադարեցրեց Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունները 11/21/2013 17:26 | Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի նախարարների խորհուրդը որոշել է ընդհատել ԵՄ-ի հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրման նախապատրաստման գործընթացը:
Կառավարությունը հանձնարարել է Տնտեսական զարգացման և առևտրի, Արդյունաբերական քաղաքականության, Ագրարային քաղաքականության և պարենի, Էներգետիկայի և ածխաարդյունաբերության, Ենթակառուցվածքների նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ճյուղային և տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք նպատակաուղղված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի զարգացմանը, արտադրական կոոպերացիային և տեխնոլոգիաների փոխանակմանը՝ «պետության տնտեսական կայունության հիմքի վրա աշխատատեղերի պահպանման և այլ սոցիալական խնդիրների լուծման նպատակով»:
«Vesti.ua» -ի փոխանցմամբ, Ուկրաինա-ԵՄ ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրումը պետք է տեղի ունենար նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի ընթացքում։

Украина приостановила подготовку к подписанию Соглашения об ассоциации с ЕС 11/21/2013   17:49  |  Международные новости
21 ноября Кабинет министров Украины распорядился приостановить процесс подготовки к заключению Соглашения об ассоциации между Украиной и Евросоюзом, передает портал «Vesti.ua».
Правительство поручило Министерству экономического развития и торговли, Министерству промышленной политики, Министерству аграрной политики и продовольствия, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству инфраструктуры принять меры по внесению в государственные целевые, отраслевые и региональные программы изменений, направленных на развитие торговли, производственной кооперации и обмен технологиями с государствами-членами СНГ "в целях сохранения рабочих мест и решения других социальных вопросов на основе повышения экономической устойчивости государства".
Подписание парафированного ранее Соглашения об ассоциации Украина-ЕС должно было состояться в ходе саммита "Восточного партнерства" в Вильнюсе 28-29 ноября.