Հղի կնոջ մահվան համար դատապարտված մանկաբարձ գինեկոլոգը 2-րդ անգամ համաներվեց 11/21/2013 13:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հղի կնոջ մահվան համար 2 տարվա ազատազրկման դատապարտված մանկաբարձ գինեկոլոգ Վարուժան Մարդանյանի վերաքննիչ բողոքը բավարարվել է մասնակի:
Մարդանյանը «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ Ազգային Ժողովի` 2013 թվականի հոկտեմբերի 03-ի որոշման 1-ին կետի 3-րդ ենթակետի կիրառմամբ` ազատվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի ազատազրկման ձևով նշանակված 2 տարի ժամկետով հիմնական պատժի կրումց:
Ինչ վերաբերում է Վարուժան Մարդանյանի նկատմամբ նշանակված լրացուցիչ պատժին՝ 3 տարի ժամկետով բժշկական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկմանը, ապա Վերաքննիչ դատարանն այդ մասով դատավճիռը` թողել է անփոփոխ, իսկ ամբաստանյալ Վ. Մարդանյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացվել է, և նա ազատ է արձակել դատական նիստերի դահլիճից:
Վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ առաջին ատյանի դատարանն անտեսել է այն հանգամանքը, որ ամբաստանյալ Վարուժան Մարդանյանը նախկինում դատապարտվել է անզգուշությամբ հանցագործություն կատարելու համար և նրա նկատմամբ կիրառվել է Համաներման ակտ, ինչպես նաև այն, որ Երևան քաղաքի էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` 07.10.2013 թվականի դատավճռով` ամբաստանյալ Վարուժան Մարդանյանը կրկին դատապարտվել է անզգուշությամբ հանցագործություն կատարելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մաս): Մինչդեռ Համաներման ակտի 9-րդ կետի 2-րդ ենթակետի «բ» պարբերությունում միանշանակ արձանագրված է, որ համաներումը կիրառելի չէ միայն այն անձանց նկատմամբ, որոնք կարող են մեդադրվել կամ մեղադրվում են կրկին դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու մեջ կամ դատապարտվել են` կրկին դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար։
Հիշեցնենք` ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով` մանկաբարձ գինեկոլոգ Վարուժան Մարդանյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման՝ 3 տարի ժամկետով զրկվելով մանկաբարձ-գինեկոլոգի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից, եւ կալանավորվել հենց դատարանի դահլիճում: Դատավճռով հիմնավորված էր համարվել, որ նա բժշկական կենտրոն ընդունելով Լոռու մարզի Սպիտակի շրջանի Ջրաշեն գյուղի բնակչուհի Հրածին Մալխասյանին, ոչ պատշաճ կերպով է կատարել մասնագիտական պարտականությունները, դրանց նկատմամբ դրսևորել է անփույթ, անբարեխիղճ վերաբերմունք, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հղի կնոջ մահը:
Բժշկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահը:
Չորս երեխաների մայր, Սպիտակի Ջրաշեն գյուղի բնակիչ 43-ամյա Հրածին Մալխասյանը 18-20 շաբաթական հղիությամբ անցյալ տարվա հուլիսի 28-ին դիմել էր «Գրիգոր Նարեկացի» բժշկական կենտրոն, որտեղ վիժել էր: Նա մոտ սկսվել էր արյունահոսություն, վիրահատվել էր, ապա ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ անգիտակից, արհեստական շնչառության ապարատով՝ տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ նորից վիրահատվել էր:
Արյունահոսության պատճառով առաջացել էին արյան մակարդելիության լուրջ խնդիրներ, որոնք հանգեցրել էին աղիների մեռուկացման: Վիրահատության շնորհիվ արյունահոսությունը դադարել էր, սակայն 2-3 ժամ անց հիվանդը, վերակենդանացման բաժանմունքում գիտակցության չգալով, մահացել էր:

Осужденный за гибель своей пациентки акушер-гинеколог медцентра “Григор Нарекаци” вторично амнистирован 11/21/2013 15:06 | Актуальная тема
Апелляционный суд частично удовлетворил жалобу акушера-гинеколога Варужана Марданяна, осужденного к лишению свободы сроком на два года за гибель беременной женщины.
Марданян на основании применения п. 1 подпункта 3 решения НС РА от 03.10.2013г. “Об объявлении амнистии по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Армении”освобожден от отбывания назначенного ему судом первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен основного наказания в виде лишения свободы сроком на два года.
Что касается назначенного в отношении Варужана Марданяна дополнительного наказания в виде лишения права заниматься врачебной деятельностью сроком на 3 года, то Апелляционный суд оставил по этой части приговор без изменения и отменил примененную в отношении В. Марданяна меру пресечения в виде заключения под стражу и освободил его в зале суда.
Апелляционный суд счел, что суд первой инстанции проигнорировал то обстоятельство, что подсудимый Варужан Марданян ранее был осужден за преступление, совершенное по неосторожности, и в отношении него был применен Акт амнистии, а также тот факт, что по приговору суда первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен от 07.10.2013г. он был вновь осужден за преступление, совершенное по неосторожности.(ч. 2ст. 130 УК РА), в то время как в параграфе “б” подпункта 2 п.9 Акта амнистии однозначно зафиксировано, что амнистия не применима в отношении тех лиц, которые могут обвиняться или обвиняются в повторном совершении умышленного преступления или осуждены вторично за совершение умышленного преступления.
Напомним, как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо", суд общей юрисдикции административных районов Эребуни и Нубарашен г. Ереван по делу о гибели жительницы села Джрашен Спитакского района Лорийской области Грацин Малхасян приговорил акушера-гинеколога к двум годам лишения свободы с лишением права заниматься врачебной деятельностью сроком на три года. Суд счел обоснованным тот факт, что акушер-гинеколог хирургического гинекологического отделения медцентра “Григор Нарекаци” Варужан Марданян, приняв на лечение жительницу села Джрашен Спитакского района Лорийской области Грацин Малхасян, ненадлежащим образом исполнил свои профессиональные обязанности, проявил к ним халатное отношение, которое повлекло по неосторожности смерть пациентки.Ему было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 130 (“невыполнение или ненадлежащее выполнение медработником своих профессиональных обязанностей, повлекшее смерть пациентки”)
Мать 4-х детей, жительница села Джрашен Спитакского района, 43-летняя Грацин Малхасян, находясь на 18-20-недельном сроке беременности, обратилась 28 июля .г.в медцентр “Григор Нарекаци”, где у нее случился выкидыш: у нее началось кровотечение, ее прооперировали, а затем в крайне тяжелом состоянии, на аппарате искусственного дыхания транспортировали в медцентр “Эребуни”, где ее вновь прооперировали. Из-за кровотечения возникли серьезные проблемы со свертываемостью крови, приведшие к некрозу кишечника. Благодаря хирургическому вмешательству удалось остановить кровотечение, однако спустя 2-3 часа, пациентка, не приходя в сознание, скончалась в отделении реанимации .