Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանը մեկնաբանում է մամուլում տարածված ապատեղեկատվությունը 11/21/2013 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հաղորդագրություն է տռարածել` կապվեծ ռուսաստանյան և հայաստանյան զանգվածային լրատվամիջոցներով տարածված ապատեղեկատվության հետ, թե իբր Հրաչյա Հարությունյանն արդեն մեղավոր է ճանաչվել: Պաշտպանի խորհրդականն անմիջապես կապ հաստատեց Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանի հետ և տեղեկացավ դրա հետ կապված որոշ մանրամասների:
Ինչպես տեղեկացնում են ՄԻՊ գրասենյակից, Ռուբեն Մարգարյանը նախ պարզաբանել է, որ փորձագետները չեն հաստատում և չեն սահմանում անձի մեղավորությունը, այլ պարզապես պատասխանում են նախաքննական մարմնի կողմից բարձրացված հարցերին, իսկ փորձաքննության արդյունքներն այլ ապացույցների հետ գնահատում է դատարանը: Տվյալ դեպքում փորձագետներն ընդամենը հաստատել են Հարությունյանի տված ցուցմունքները արգելակման համակարգի լիարժեք չաշխատելու և արգելակելու համար ձեռնարկած միջոցների վերաբերյալ: Փաստաբանի խոսքերով, բոլոր դեպքերում, Հրաչյա Հարությունյանն արդեն ընդունել է իր մեղքը ճանապարհատրանսպորտային կանոնների խախտման հարցում և համագործակցում է իրավապահ մարմինների հետ` տեղի ունեցած վթարի ամբողջական և իրական պատկերը կազմելու համար:
Ինչ վերաբերում է կեղծ փաստաթուղթ ներկայացնելու կապակցությամբ նոր քրեական գործի հարուցմանը, ապա իրականում նման գործ հարուցվել է և միացվել հիմնական քրեական գործին, սակայն կասկածյալը դեռևս չի հարցաքննվել: Ըստ նախաքննական մարմնի վարկածի` իրավապահ մարմինները ծանոթանալով Հրաչյա Հարությունյանի անձնագրին, տեսնելով, որ նա հանդիսանում է օտարերկրյա քաղաքացի պահանջել են աշխատանքային իրավունք տվող փաստաթուղթ, որն էլ կեղծ է եղել : Այս վարկածը, փաստաբանի կարծիքով առնվազն տարօրինակ է, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ անմիջապես ավտովթարից հետո, երբ մարդիկ գտնվում են մահամերձ վիճակում, առաջին օգնության կարիք ունեն, իրավապահ մարմինները շոկային վիճակում գտնվող վարորդից անմիջապես կպահանջեին ներկայացնել աշխատանքի օրինականությունը հաստատող փաստաթուղթը:
Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանը հարկ է համարում հատկապես նշել, որ նախաքննական մարմինը հերթական անգամ քննության նյութերը զանգվածային լրատվամիջոցներին է փոխանցում ավելի վաղ, քան փաստաբանին, ընդ որում այնպիսի ձևաչափով, որը ձեռնտու է նախաքննական մարմնին: Ստացվում է այնպես, որ որոշ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ հնարավորություն ունեն մանրամասն ծանոթանալու քննության բոլոր փաստաթղթերի պատճեններին, ստանալ նաև քննիչի ու համապատասխան փորձագետների կարծիքներ, սակայն պաշտպանող կողմը՝ ոչ: Ռ. Մարգարյանի կարծիքով ողջունելի է իհարկե զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը, սակայն ոչ ի վնաս կասկածյալի և պաշտպանող կողմի:
Նկատի ուենալով նմանատիպ դեպքերի կրկնությունը` Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանը բողոք է ներկայացվել Մոսկվայի Տվերյան դատարան, որը կքննվի այս տարվա դեկտեմբերի 3-ին:

Адвокат обвиняемого в ДТП под Подольском Г. Арутюняна прокомментировал распространенную в СМИ дезинформацию о признании виновности своего подзащитного 11/21/2013   15:56  |  Лента новостей
Офис омбудсмена Армении распространил заявления в связи с муссируемой в российских и армянских СМИ дезинформацией о том, что якобы Грачья Арутюнян признан уже виновным. Советник омбудсмена немедленно связался с адвокатом Г. Арутюняна Рубеном Маркарьяном и узнал от него некоторые детали.
Как сообщают в офисе Защитника прав человека, Рубен Маркарьян, во-первых, пояснил, что эксперты не подтверждают и не определяют виновность лица, а просто отвечают на поднятые органом предварительного следствия вопросы, а оценку результатам экспертиз и остальным доказательствам дает суд. В данном конкретном случае эксперты всего лишь подтвердили данные Арутюняном показания касательно неисправной работы тормозной системы и предпринятых для торможения мер. По словам адвоката, в любом случае Грачья Арутюнян уже признал свою вину в нарушении правил дорожно-транспортной безопасности и сотрудничает с правоохранительными органами с тем, чтобы удалось составить полную и реальную картину аварии.
Что касается возбуждения нового уголовного дела в связи с предъявлением поддельного документа, то в действительности подобное уголовное дело заведено и объединено в одно производство с основным делом, однако подозреваемого еще не допросили. По версии следствия, правоохранительные органы, ознакомившись с паспортом Г. Арутюняна, увидев, что он является иностранным гражданином, потребовали предъявить патент на право трудовой деятельности, который оказался фальшивым. Данная версия, по мнению адвоката, по меньшей мере, странная, поскольку сложно себе представить, что непосредственно после автоаварии, когда люди находятся в предсмертном состоянии, нуждаясь в оказании первой медпомощи, правоохранительные органы потребовали бы от находящегося в шоковом состоянии водителя предъявить документ, подтверждающий его право на трудовую деятельность.
Адвокат Г. Арутюняна считает должным особо отметить тот факт, что орган предварительного следствия в очередной раз предоставляет материалы дела СМИ раньше, чем адвокатам, причем в таком формате, который на руку органу предварительного следствия. Выходит, что представители некоторых средств массовой информации обладают возможностью детально ознакомиться с копиями всех документов следствия, а также с мнениями следователя и соответственно экспертов, но не стороны защиты. Р. Маркарьяна воздает должное сотрудничеству со СМИ, однако не в ущерб подозреваемому и стороне защиты.
С учетом того, что подобные случаи могут вновь повториться, адвокат Г. Арутюняна подал жалобу в Тверской суд Москвы, который будет рассмотрен 3 декабря сего года.