Ոստիկանություն. Վարդան Պետրոսյանի գործով քննիչը չի խախտել ոստիկանության ծառայողի էթիկայի կանոնները 11/20/2013   17:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի գործով քննիչ Հայկ Հակոբյանի գործողություններն ուսումնասիրվել են ՀՀ Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում. նրա գործողություններում խախտում չի հայտնաբերվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից:
«Պարզվել է, որ վարույթ իրկանացնող մարմինը, պահպանելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 17–րդ հոդվածի պահանջները, ձեռնարկել և ձեռնարկում է  բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար»,- հայտնեցին Ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք` նոյեմբերի 12-ին ՀՀ Ոստիկանապետին էր դիմել Վարդան Պետրոսյանի շահերի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանը` ոստիկանության ծառայողի էթիկայի կանոնները խախտելու համար քննիչ Հայկ Հակոբյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
«Ինչ վերաբերում է դիմումում նշված այն հանգամանքին, որ քննիչն իր ծառայողական պարտականությունները չի կատարել, խախտել է էթիկայի կանոնները,-ասացին Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից,- ապա քննիչը նախաքննության ընթացքում բացառապես գործել է քրեադատավարական օրենսդրության պահանջներին համապատասխան, չի խախտել ոստիկանության ծառայողի էթիկայի կանոնները»:
Մեր հիշեցմանը, թե Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանն առ այսօր իր դիմումի պատասխանը չի ստացել, Ոստիկանությունից պարզաբանեցին, թե այս պահին արդեն պատրաստվում են փաստաբանին ուղարկել իր դիմումի 3 էջանոց պատասխանը:

Полиция Армении: Следователь по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна не нарушал правил профессиональной этики 11/20/2013 18:33 | Актуальная тема
Действия следователя Айка Акопяна по делу Вардана Петросяна были изучены в Главном следственном управлении Полиции Армении: в его действиях не выявлены нарушения. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Полиции РА.
“Было установлено, что орган, осуществляющий производство, соблюдая требования ст. 17 Уголовно-процессуального кодекса РА, предпринял и предпринимает все необходимые мероприятия для всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела”, - сообщили в Полиции.
Напомним, что адвокат Вардана Петросяна Николай Багдасарян обратился 12 ноября к главе Полиции Армении с требованием о привлечении к дисциплинарной ответственности следователя Айка Акопяна за нарушение правил этики сотрудника Полиции.
Что же касается указанного в заявлении обстоятельства касательно того, что следователь не исполнил своих служебных обязанностей, нарушил правила этики, в пресс-службе Полиции заявили, что следователь в ходе предварительного следствия действовал исключительно в соответствии с требованиями уголовно-процессуального законодательства и не нарушал правил этики сотрудника Полиции.
В Полиции также сообщили нам, что в данный момент собираются отправить адвокату Вардана Петросяна изложенный на трех страниц текст ответа на его заявление.