Հայաստանյան կարտոֆիլը կփորձաքննվի 3-րդ երկրում 11/20/2013 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կարտոֆիլի գորշ փտում առհասարակ չկա Հայաստանում»,- «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասաց ՀՀ ԳՆ Սննդի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի քարտուղար Արմինե Սուքիասյանը` հիշեցնելով, որ վրացական կողմից վերջին շրջանում պարբերաբար նման մեղադրանքներ են հնչում:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, երեկ` վրացական աղբյուրների հայտարարությունների համաձայն, հերթական անգամ հետ է ուղարկվել մեր երկրից արտահանված կարտոֆիլի 467 տոննա խմբաքանակը` դարձյալ գորշ փտում վարակի հայտնաբերման պատճառաբանությամբ:
«Վերջին խմբաքանակի հետ կապված ասեմ, որ ոչ թե 467 տոննա է, այլ 350 տոննայի կարգի է, և ոչ թե հետ են ուղարկել, այլ այս պահին Սադախլոյի անցակետում 14 մեքենա կանգնած է, սպասում են լաբորատոր փորձաքննության պատասխաններին»,- ասաց Արմինե Սուքիասյանը` միաժամանակ հայտարարելով, որ այս պահին հետ վերադարձված կամ մերժված խմբաքանակ չկա:
Արմինե Սուքիասյանը նաև տեղեկացրեց, որ երեկ երեկոյան ՍԱՊԾ պետ Աբրամ Բախչագուլյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի ԳՆ Պարենի ազգայն գործակալության պետի հետ, առաջարկել համատեղ լաբորատոր փորձաքննություն իրականացնել որևէ 3-րդ երկրում:
«Քանի որ մենք տեսնում ենք, որ նախորդ անգամ իրենք եկան, այստեղ ասացին ամեն ինչ նորմալ է, բայց նորից խնդիր է առաջանում, մեր կողմն էլ վստահ է, որ այդ հիվանդությունը մեր կարտոֆիլի հետ կապ չունի, երեկ գիշերվա հեռախոսային բանակցությունների արդյունքներով` վրացական կողմը համաձայնել է 3-րդ երկրում փորձաքննություն իրկանացնելու մեր առաջարկին»,- նշեց ՍԱՊԾ մամուլի քարտուղարը:
Ի դեպ, նշենք, որ 3-րդ երկիրն, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ՌԴ-ն:
Հիշեցնենք` հոկտեմբերին Վրաստանն արդեն նման հայտարարությամբ հանդես եկել էր` ասելով, որ 500 տոննա նույն վարակով վարակված կարտոֆիլը հետ է վերադարձվել Հայաստան:
Դրանից հետո՝ նոյեմբերի 8-ին, ՀՀ ԳՆ Սննդի անվտանգության պետական ծառայության բուսասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը հանդես եկավ պարզաբանմամբ, թե 500 տոննա կարտոֆիլը Վրաստանից հետ վերադարձնելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Նրա խոսքով` ամբողջ տարվա ընթացքում այդ երկրից վերադարձվել է 220-230 տոննա, իսկ կոնկրետ այդ դեպքում՝ ընդամենը 50 տոննա:
Ավելին՝ վերադարձված կարտոֆիլը մեր երկրում փորձաքննության ենթարկելուց հետո, ըստ ՍԱՊԾ-ի ներկայացուցչի, պարզվել է, որ այն վարակված չէ:
Եվ ահա պաշտոնական այս հայտարարությունից 2 շաբաթ անց իրավիճակը նույնությամբ կրկնվում է:
Ի դեպ, Արմինե Սուքիասյանը նաև տեղեկացրեց, որ նախորդ հայտարարությունից հետո մինչ օրս ՀՀ-ից Վրաստան օրական մի քանի տոննա կարտոֆիլ է արտահանվել:

“Картофельный спор” между Грузией и Арменией набирает обороты. Ереван предлагает провести экспертизу товара в третьей стране 11/20/2013   14:37  |  Лента новостей
“Бурой гнили в картофеле как таковой не выявлено в Армении”, - в ответ на вопрос корреспондента “ФактИнфо” заявила пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армине Сукиасян. Она также отметила, что грузинская сторона в последнее время периодически выступает с подобными обвинениями.
Как уже раннее сообщало “ ФактИнфо” , Грузия в очередной раз вернула партию картофеля весом 467 тонн, вновь мотивируя свой шаг выявленным в картофеле из Армении признаков заражения бурой гнилью.
“Что касается последней партии, должна поставить в известность, что речь идет не о 467 т., а 350 т. картофеля, и грузинская сторона не вернула груз обратно, а в настоящий момент 14 автомашин стоят на таможенно-пропускном пункте Садахло в ожидании лабораторной экспертизы”, - сообщила Армине Сукиасян, при этом заявив, что в данный момент нет сведений о возврате или отказе в принятии груза.
Армине Сукиасян также сообщила, что накануне вечером начальник Госслужбы безопасности продуктов питания Абрам Бахчагулян провел телефонную беседу с главой Национального агентства продовольствия Министерства сельского хозяйства Грузии и предложил провести совместную лабораторную экспертизу в третьей стране.
“Грузинская сторона выразила согласие на проведение экспертизы в третьей стране”, - подчеркнула пресс-секретарь Госслужбы, добавив, что по всей вероятности, экспертиза будет проведена в России.
Напомним, в октябре Грузия уже выступала с аналогичным заявлением, констатировав тогда, что 500 тонн зараженного картофеля возвращает обратно стране-экспортеру.
После этого, 8 ноября, начальник фитосанитарной инспекции Государственной службы безопасности продуктов питания Армении Артур Никоян заявил, что информация о возвращении 500 тонн картофеля не соответствует действительности. По его словам, за целый год Грузия вернула 220-230 тонн, а в данном конкретном случае – всего 50 тонн. Более того, по словам представителя Госслужбы безопасности продуктов питания РА, экспертиза не выявила признаков заражения в импортированном в Грузию картофеле.