Շանթ Հարությունյանը կենթարկվի դատահոգեբուժական փորձաքննության 11/19/2013   21:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ  բավարարել է քննչական խմբի ղեկավար Ս.Տոնոյանի միջնորդությունը «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանի նկատմամբ ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակելու մասին:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց մեղադրյալ Շ.Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը, դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննության անցկացման համար մեղադրյալը կտեղափոխվի «Նուբարաշեն» հոգեբուժական հիմնարկ, որտեղ վերջինս,  դատարանի որոշմամբ, կարող է գտնվել ոչ ավելի, քան երկու ամիս:
Շ.Հարությունյանը մեղադրվում է Երևանի կենտրոնում  նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ գործով: Ըստ ոստիկանության հաղորդագրության` այդ օրը՝ ժամը 17:10-ի սահմաններում, «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանը, իր մի խումբ կողմնակիցների հետ մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել էին երթ կատարել Ազատության հրապարակից:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց հորդորել էին չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել էին ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` պայթեցրել, ապա՝ մահակներով հարձակվել իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա:

“Революционер” Шант Арутюнян пройдет психиатрическую экспертизу 11/20/2013 09:18 | Актуальная тема
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна удовлетворил ходатайство руководителя следственной группы С. Тонояна о назначении в отношении лидера партии “Цехакрон” Шанта Арутюняна стационарной судебно-психиатрической экспертизы.
Как сообщила корреспонденту “ФактИнфо” адвокат обвиняемого Ш. Арутюняна Инесса Петросян, для проведения судебно-психиатрической экспертизы обвиняемого переведут в психиатрическое учреждение “Нубарашен”, где он по решению суда может находиться не более двух месяцев.
Шант Арутюнян обвиняется по делу об инциденте, имевшем место 5 ноября в центре Еревана. По сообщениям Полиции РА, 5 ноября, около17:00 лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян с группой своих сторонников, вооруженных дубинками и палками, пытался провести несанкционированное шествие с Площади Свободы. Представители Полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако в ответ участники акции достали из карманов самодельные взрывные устройства и, разбивая их о землю, стали взрывать, а затем напали с дубинками на призывавших их к порядку полицейских.