Ձմեռային զորակոչը կանցկացվի դեկտեմբեր - հունվար ամիսներին 11/19/2013 11:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոյեմբերի 21-ին ուժի մեջ կմտնի 2013 թ. ձմեռային զորակոչը կազմակերպելու մասին ՀՀ կառավարության` նոյեմբերի 7-ի որոշումը: Վերջինիս կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը հանձնարարվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին և հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովին:
Ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` 2013 թ. նոյեմբերի 6-ի «2013 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին» հրամանագրի` կառավարությունը որոշել է ստեղծել հանրապետական և մարզային (Երևանի քաղաքային) զորակոչային հանձնաժողովներ, նաև հաստատել կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կազմը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին հանձնարարվել է 2013 թ.-ի ձմեռային զորակոչն անցկացնել 2013թ. դեկտեմբեր - 2014 թ. հունվար ամիսներին, իսկ զորակոչից խուսափող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ նյութերն ուղարկել ՀՀ ոստիկանության համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումներ:
Որոշմամբ առաջարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին` զորակոչից խուսափող քաղաքացիների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով քրեական հետապնդում հարուցելու, ինչպես նաև այդ բնույթի գործերով հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության իրականացման աշխատանքների կազմակերպումը վերցնել անմիջական վերահսկողության տակ: Նաև իրականացնել լրացուցիչ միջոցառումներ` Հայաստանից դուրս գտնվող` զորակոչից խուսափող անձանց հետախուզման ու հանրապետություն վերադարձնելու համար:
Նախարարությունների, պետական կառավարման այլ մարմինների և կազմակերպությունների ղեկավարներին հանձնարարվել է քրեական պատասխանատվության կանչված և հետախուզման մեջ գտնվող զորակոչիկների ցուցակներն ստանալուց հետո նրանց նկատմամբ կիրառել աշխատանքային, տնտեսական ու այլ ոլորտներում` ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումներ և գտնվելու վայրի մասին անհապաղ իրազեկել իրավասու պետական մարմիններին: Բացի այդ՝ իրավասության սահմաններում ապահովել ՀՀ զորակոչային տարիքի քաղաքացիների ներկայանալը զինվորական կոմիսարիատներ:

Зимний призыв планируется осуществить в Армении в декабре и январе 11/19/2013 11:49 | Актуальная тема
21 ноября вступит в силу постановление Правительства от 7 ноября ”Об организации зимнего призыва 2013г.” Осуществление контроля за выполнением последнего поручено министру обороны РА и республиканской призывной комиссии.
В исполнение приказа президент Армении от 6 ноября 2013г. “О проведении зимнего призыва и демобилизации 2013г. ” Правительство РА постановило создать республиканскую и областную(городскую г. Ереван) призывную комиссии, а также утвердить состав центральной врачебной комиссии.
Министр обороны Армении поручил провести зимний призыв в декабре 2013г. и январе 2014г., а материалы касательно граждан Армении, уклоняющихся от призыва, направить в соответствующее структурное подразделение Полиции РА.
По решению генеральному прокурору Армении предложено возбудить в предусмотренном законом порядке уголовное преследование в отношении граждан, уклоняющихся от призыва, а также взять под свой личный контроль организацию работ по осуществлению надзора над законностью дознания и предварительного расследования дел подобного рода. Кроме того, предложено осуществить дополнительные мероприятия по розыску находящихся за пределами Армении уклоняющихся от призыва лиц и по их возвращению в республику.
Министерствам, руководителям других органов и организаций государственного управления поручено по получении списков призывников, привлеченных к уголовной ответственности и находящих в розыске, применить в отношении них предусмотренные законом РА ограничения в трудовой, экономической и иных сферах и немедленно сообщить о месте их нахождения компетентным госорганам. Кроме того, в пределах своей юрисдикции обеспечить явку граждан Армении призывного возраста в военные комиссариаты.