Նախագահը դադարեցրել է դատավոր Աիդա Հովհաննիսյանի լիազորությունները 11/19/2013   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահը դադարեցրել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Աիդա Հովհաննիսյանի լիազորությունները։
Այս հրամանագիրը նախագահը ստորագրել է նոյեմբերի 18-ին՝ հիմք ընդունելովԱ. Հովհաննիսյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին Արդարադատության խորհրդի 2013 թվականի նոյեմբերի 8-ի առաջարկությունը։
Հիշեցնենք, որ մամուլում, մասնավորապես «Ժողովուրդ» օրաթերթում հրապարակումներ էին եղել առ այն, որ դատավոր Ա.Հովհաննիսյանը «քցել» է քաղաքացու։ Մամուլի հրապարակումների հիման վրա կատարվել էին ուսումնասիրություններ եւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը հաղորդում է ներկայացրել Դատարանների նախագահների խորհրդի Էթիկայի  հանձնաժողով՝  Աիդա Հովհաննիսյանի հարցը քննելու և համապատասխան միջոցներ կիրառելու առաջարկով:

Президент Армении приостановил полномочия судьи Аиды Ованнисян 11/19/2013   13:06  |  Лента новостей
Президент Армении приостановил полномочия судьи Уголовного апелляционного суда Аиды Ованнисян.
Данное распоряжение президент подписал 18 ноября, приняв за основание предложение Совета правосудия от 18 ноября 2013г. о приостановлении полномочий судьи А. Ованнисян.
Напомни, что в прессе нашли место публикации о том, что судья А. Ованнисян “кинула” некую гражданку. На основании публикаций в СМИ, касающихся судьи Уголовного апелляционного суда РА, в судебной системе были проведены исследования, и председатель Кассационного суда РА Армен Мкртумян представил заявление в Комиссию по этике Совета председателей судей Армении с предложением рассмотреть вопрос, касающийся Аиды Ованнисян и предпринять соответствующие меры.