ՊԵԿ-ի կողմից օրենքի սխալ մեկնաբանման պատճառով բազմաթիվ տնտեսվարողներ հայտվում են սնանկացման եզրին 11/19/2013   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակն այսօր հաղորդագրություն է տարածել` կապված Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից օրենքի սխալ մեկնաբանության և անօրինական ու ձևական պահանջներ առաջադրելու հետևանքով բազմաթիվ տնտեսվարողներ լուրջ ֆինանսական վնասներ են կրելու հետ: Հաղորդագրության մաեջ մասնավորապես ասվում է.
«Հարկային օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս տնտեսվարողներին, շրջանառության հարկ վճարող լինելով հանդերձ, ներկայացնել հայտարարություն և ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել` որպես ԱԱՀ վճարող: Ընդ որում, օրենսդրությամբ նախատեսված է հայտարարության երկու ձև՝ ԱԱՀ վճարող համարվելու և որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու մասին, որոնց ուսումնասիրությունը վկայում է, որ բովանդակային առումով դրանք էապես չեն տարբերվում: Հիմք ընդունելով այն փաստը, որ «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` շրջանառության հարկ վճարող չեն կարող համարվել այն անձինք (ֆիզիկական անձինք), ում միաժամանակ պատկանում է երկու կամ ավելի առևտրային կազմակերպության 20 տոկոս և ավելի բաժնեմասերը՝ բոլոր այն կազմակերպությունները, որոնց բաժնետերերի թվում եղել է այդպիսի ֆիզիկական անձ, բացառել են իրենց՝ շրջանառության հարկ վճարող լինելու հանգամանքը, արդեն իսկ իրենց համարել են ԱԱՀ վճարող և 2013 թվականի սկզբում հայտարարություն են ներկայացնել որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու մասին:
Սակայն ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ այդ կազմակերպությունները պետք է ներկայացնեին ԱԱՀ վճարող համարվելու, այլ ոչ թե՝ որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու մասին հայտարարություն: ՊԵԿ-ի հավաստմամբ՝ այդ կազմակերպությունները հանդիսանում են շրջանառության հարկ վճարող և սխալմամբ են իրենց համարել ԱԱՀ վճարող, ինչի պատճառը եղել է օրենքում գրված անձինք բառի սխալ մեկնաբանությունը:
Այս ձևական պահանջի չպահպանման հետևանքով ՊԵԿ-ը տնտեսվարողներին պարտադրում է վճարել թե´ ԱԱՀ-ի գումարները և թե´ շրջանառության հարկը՝ տույժերով ու տուգանքներով: Մինչդեռ, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ վարչական մարմնին արգելվում է միայն ձևական պահանջների պահպանման նպատակով անձանց ծանրաբեռնել պարտականություններով կամ մերժել նրանց որևէ իրավունք տրամադրելը, եթե նրանց վրա դրված պարտականությունները բովանդակային առումով կատարված են:
Այնուամենայնիվ, նույնիսկ եթե համարենք, որ այդ երկու հայտարարությունների տարբերությունն էական է, ապա այդ դեպքում ևս օրենքը տնտեսվարողների օգտին է, քանի որ նրանք ճիշտ են մեկնաբանել այն՝ փաստորեն հրաժարվելով առավել բարենպաստ հարկային ռեժիմով աշխատելու հնարավորությունից: Խնդիրն այն է, որ անձինք բառը մեկնաբանելիս ՊԵԿ-ը բացառապես առաջնորդվում է իրավական ակտի տառացի մեկնաբանման պահանջով, սակայն այդ մոտեցումը ճիշտ չէ, քանի որ մեկնաբանության միայն այդ մեթոդի կիրառման դեպքում օրենքի բազմաթիվ դրույթներ կդառնան անհեթեթ, որոշ դրույթներ բովանդակային առումով կկրկնեն միմյանց, ինչպես նաև կխեղաթյուրվի օրենքի ընդունման նպատակը՝ աջակցելու մանր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը:
Ի վերջո, եթե նույնիսկ օրենքի նշված դրույթը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս, ապա այս դեպքում ևս դրա կիրառումը չպետք է այդպիսի բացասական տնտեսական հետևանքներ առաջացնի տնտեսվարող սուբյեկտների և, որպես արդյունք, տվյալ դեպքում նաև` երկրի գործարար միջավայրի և տնտեսական անվտանգության համար, քանի որ եթե ՀՀ հարկային օրենսդրության դրույթները պարունակում են հակասություններ, երկիմաստություններ կամ տարընթերցումներ, ապա հարկման նպատակով այդ դրույթները մեկնաբանվում են, ինչպես նաև հարկային և (կամ) մաքսային մարմինների կողմից կիրառվում են հարկ վճարողի օգտին («Հարկերի մասին» ՀՀ օրենք):
Մարդու իրավունքների պաշտպանը լիահույս է, որ խնդիրն արդարացի կարգավորում կստանա ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով, ում արդեն իսկ գրությամբ ահազանգվել է ստեղծված իրավիճակի և տնտեսվարողների զանգվածային դժգոհության մասին»:

Многие хозяйствующие субъекты оказываются на грани банкротства из-за некорректной трактовки Комитетом госдоходов Армении закона - омбудсмен 11/19/2013 16:50 | Лента новостей
Офис омбудсмена Армении распространил сегодня заявление в связи с тем, что из-за некорректной трактовки и предъявления Комитетом госдоходов Армении незаконных и формальных требований многочисленные хозяйствующие субъекты понесли серьезные финансовые убытки. В заявление, в частности, отмечается:
“Налоговое законодательство позволяет хозяйствующим субъектом, даже будучи плательщиком налога с товарооборота, представлять заявление и заниматься предпринимательством в качестве плательщика налога на добавленную стоимость(НДС). Причем закон предусматривает две формы заявления: о признании плательщиком НДС и постановке на учет в качестве плательщика НДС, которые, как свидетельствует исследование, существенно не отличаются в содержательном плане. Приняв за основание тот факт, что в соответствии с законом “О налоге с оборота” плательщиком налога с оборота не могут считаться те лица(физические лица), которым одновременно принадлежат 20% и более долей двух или более коммерческих предприятий, все те организации, в числе акционеров которых были эти физические лица, исключили то обстоятельство, что они являются плательщиками налога с товарооборота, уже признав себя плательщиками НДС, и в начале 2013г. подали заявление о постановке на учет в качестве плательщика НДС.
Однако, согласно Комитету госдоходов, эти организации должны были представить заявление о признании плательщиком НДС, а не о постановке на учет в качестве плательщика НДС. По заверению КГД, эти организации являются плательщиками налога с товарооборота и по ошибке их считали плательщиками НДС из-за неверной трактовки написанного в законе слова “лица”.
Вследствие несоблюдения данного формального требования КГД обязывает хозяйствующих субъектов платить как НДС, так и налог с товарооборота, вместе со всевозмоными штрафом и взысканиями, в то время как, согласно ст. 5 закона РА “Об основах администрирования и административном производстве” административный орган запрещает с целью соблюдения только лишь формальных требований обременять людей обязанностями или отказывать им в предоставлении какого-либо права, если возложенные на них обязательства в содержательном плане выполнены.
Тем не менее, если даже счесть существенным отличие этих двух заявлений, то и в данном случае закон на стороне хозяйствующих субъектов, поскольку они правильно истолковали его, фактически отказавшись от возможности работать в условиях более благоприятного налогового режима. Дело в том, что при истолковании слова “лица” КГД руководствуется исключительно требованием буквального толкования правового акта, однако данный подход не является верным, так как в случае применения лишь данного метода интерпретации многие положения закона приобретут абсурдный характер, а некоторые положения в содержательном смысле будут повторять друг друга, а также исказится цель принятия закона, заключающаяся в содействии развитию малого и среднего предпринимательства.
В конце концов, если даже указанное положение закона служит повод для всевозможных трактовок, то в данном случае его применение не должно быть чреватым подобными негативными экономическими последствиями для хозяйствующих субъектов и, как следствие, для деловой среды и экономической безопасности страны, поскольку, если положения налогового законодательства РА содержат противоречия, двусмысленность или буквальное прочтение, то с целью налогообложения эти положения трактуются, а также применяются налоговыми и (или) таможенными органами в пользу налогоплательщика(закон РА “О налогах”).
Омбудсмен Армении полон надежд, что проблема получит справедливое решение по поручению премьер-министра, который уже извещен о сложившейся ситуации и массовом недовольстве хозяйствующих субъектов.