Կաշառք ստանալու հոդվածի լրացումը բխում է միջազգային կոնվենցիաների պահանջներից 11/19/2013 17:36 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասում 2012թ. փետրվարի 9-ին կատարված լրացումը, ըստ որի կաշառք ստանալ է համարվում նաև կաշառքի առարկայի շուրջ արդեն իսկ ձեռք բերված համաձայնությունը, որը ենթադրում է պաշտոնատար անձի կողմից գույքի, արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքը պահանջելը, դրանք ստանալու խոստումը կամ առաջարկն ընդունելը, բխում է Հայաստանի կողմից վավերացված միջազգային կոնվենցիաների պահանջներից:
Միջազգային պայմանագրերը վավերացնելիս Սահմանդրական դատարանն իր երկու որոշումներով նաև այս դրույթի սահմանադրականության վերաբերյալ իր հստակ իրավական դիրքորոշումն արտահայտել է: Հետևաբար՝ ՍԴ-ն նույն մասի և նույն ձևակերպումների վերաբերյալ երկրորդ անգամ որոշում չէր կարող կայացնել:
Այս նկատառումից ելնելով՝ ՍԴ-ն որոշեց կարճել այսօր քննության առնված՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի, Երևանի կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների և Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանների դիմումների հիման վրա գործի վարույթը:
Հիշեցնենք, որ դատարանները վիճարկում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասում կատարված վերոհիշյալ լրացման սահմանադրականությունը:
Շուրջ 5 ժամ խորհրդակցական սենյակում անցկացրած ՍԴ-ն կայացրել է բավականին ծավալուն որոշում, ուստի` ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հրապարակեց որոշման միայն եզրափակիչ մասը՝ շեշտադրելով որոշ հանգամանքներ:
Նա, մասնավորապես, ընդգծեց, որ, կարճելու մասին որոշման մեջ ՍԴ-ն արտահայտել է իրավական դիրքորոշումներ` ելնելով միջազգային կոնվենցիաների պահանջներն ամբողջական հաշվի առնելու անհրաժեշտությունից:
Ըստ ՍԴ-ի` քանի որ կոնվենցիան մեր իրավական համակարգի բաղկացուցիչ մասն է, հետևաբար, անգամ մինչև ԱԺ-ի կողմից համակարգային լրացումներն ամբողջակացնելը, կարող են նաև դատական պրակտիկայում ակտիվորեն օգտագործվել կոնվենցիոն դրույթները:

КС Армении: Поправка в статью УК РА о получении взятки исходит из требований международной конвенции 11/19/2013 18:38 | Актуальная тема
Сделанная 9 февраля 2012г. поправка в ч. 1 ст. 311 УК РА, согласно которой, получением взятки считается также достигнутое уже согласие вокруг предмета подкупа, которое подразумевает требование права в отношении имущества и ценных бумаг, обещание получения их или принятие предложения, исходит из требований ратифицированной Арменией международной конвенции.
При ратификации международных договоров Конституционный суд уже выразил по своим двум решениям свою правовую позицию касательно конституционности также данного положения. Следовательно, КС не мог во второй раз вынести решение касательно той же части и той же формулировки.
Исходя из этих соображений, КС постановил прекратить производство по взятому на рассмотрение делу на основании заявлений Уголовного апелляционного суда, суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш и суда общей юрисдикции Котайкской области.
Напомним, суды оспаривали конституционность сделанной 9 февраля 2012г. в ч. 1 ст. 311 УК РА поправки.По прошествии 5 часов, проведенных в совещательной комнате, КС вынес довольно-таки пространное решение, посему председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян огласил лишь заключительную часть решения, акцентируя внимание на некоторых обстоятельствах.
Он, в частности, подчеркнул, что в решении о прекращении производства КС выразил правовую позицию, исходя из необходимости полного учета требований международной конвенции.