Կքննվի Շանթ Հարությունյանին դատահոգեբուժական փորձաքննության ենթարկելու միջնորդությունը 11/18/2013   22:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջիկա օրերին դատարանը կքննի «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանին ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակելու մասին քննչական խմբի ղեկավար Ս.Տոնոյանի միջնորդությունը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, ով ժամեր առաջ ստանձնել է Շ.Հարությունյանի պաշտպանությունը:
Ի.Պետրոսյանը հայտնեց, որ Շ.Հարությունյանը հրաժարվել է ցուցմունքներ տալուց, չի ընդունել մեղադրանքը:
Շանթ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջությանը համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը:
Ըստ ոստիկանության հաղորդագրության` նոյեմբերի 5-ին` ժամը 17:10-ի սահմաններում, «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանն իր մի խումբ կողմնակիցների հետ, մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել էին երթ կատարել Ազատության հրապարակից:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց հորդորել էին չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել էին ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` պայթեցրել, ապա՝ մահակներով հարձակվել իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա:

Ереванский суд рассмотрит ходатайство о назначении судебно-психиатрической экспертизы “революционеру” Шанту Арутюняну 11/19/2013 09:15 | Актуальная тема
В ближайшие дни суд рассмотрит ходатайство руководителя следственной группы С. Тонояна о назначении судебно-психиатрической экспертизы лидеру партии “Цегакрон” Шанту Арутюняну. Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщила адвокат Инесса Петросян, которая несколько часов назад взяла на себя защиту Ш. Арутюняна.
И. Петросян сообщила также, что Ш. Арутюнян отказался от дачи показаний и отверг обвинение.
Шанту Арутюняну предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 316 УК РА ("применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти”)
По сообщениям Полиции РА, 5 ноября, около17:00 лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян с группой своих сторонников, вооруженных дубинками и палками, пытался провести несанкционированное шествие с Площади Свободы.
Представители Полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако в ответ участники акции достали из карманов самодельные взрывные устройства и, разбивая их о землю, стали взрывать, а затем напали с дубинками на призывавших их к порядку полицейских.