Զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանին մահվան գործով միակողմանի քննություն է կատարվել. փաստաբան 11/18/2013   15:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 15-ին Նոյեմբերյանի զորամասում շարքային Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք հասցրած Դավիթ Խաչատրյանի գործով նյութերին ծանոթանալուց հետո պարզ է դարձել, որ ակնհայտ միակողմանի  քննություն է կատարվել` մեղադրական թեքումով:
Նման կարծիք «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Դավիթ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ նախաքննության ընթացքում ձեռնպահ են մնացել միջնորդություններ ներկայացնելուց, քանի որ վստահ է եղել, որ մեղադրող կողմը դրանք կմերժի,փոխարենը կտեղեկանա պաշտպանական կողմի մարտավարությանը։
Պաշտպանական կողմի ներկայացրած միակ միջնորդությունը վերաբերում է տեսակցությունների արգելքը հանելուն, քանի որ մինչ օրս Դավիթ Խաչատրյանի հարազատները չեն կարողանում հանդիպել նրան։ Նկատի ունենալով, որ նախաքննությունն ավարտվել  է՝ պաշտպանը հույս հայտնեց, որ միջնորդությունը կբավարարվի:
Ըստ նրա` արարքը  սխալ է որակվել, ուստիեւ` Դավիթ Խաչատրյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։ «Այն ինչ գրված է մեղադրանքի մեջ՝  իրականությանը չի համապատասխանում»,- ասաց փաստաբանը:
Ինչ վերաբերում է այլ միջնորդություններին, ապա Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ դրանք կներկայացվեն դատարանում:
Հիշեցնենք, որ թիվ N զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ է մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Իշխանի Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ.Ռ.Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ.Ի.Ստեփանյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Վաղինակի Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց:
Փաստի առթիվ 15.05.2013թ. ՀՀ ՊՆ ՔԾ 6-րդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (սպանությունը՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով):

Расследование по делу о гибели военнослужащего Минобороны Армении Люкса Степаняна проводилось однобоко, с обвинительным уклоном - адвокат 11/18/2013   17:50  |  Актуальная тема
После ознакомления с материалами дела  Давида Хачатряна, нанесшего смертельное огнестрельное ранение военнослужащему Люксу Степаняну в воинской части Ноемберяна 15 мая с.г,. стало ясно, что расследование явно проводилось однобоко,  с обвинительным уклоном.
Подобное мнение в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” выразил адвокат Давида Хачатряна Ерем Саргсян. Он также отметил, что в ходе предварительного следствия воздержался от подачи ходатайств, поскольку был уверен в том, что сторона обвинения отклонит их и вместо этого узнает о тактике стороны защиты.
Единственное представленной защитой  ходатайство касается снятия запрета на свидания, поскольку до сих пор родные Давида Хачатряна не имели возможности встретиться с ним. С учетом того, что предварительное расследование завершено, адвокат выразил надежду на то, что ходатайство будет удовлетворено.
По его словам,  деяние было неверно квалифицировано: Давид Хачатрян отвергает предъявленное ему обвинение. “Все то, что написано в обвинении, не соответствует действительности”, - сказал адвокат.
Что касается других ходатайств, то, по словам, Ерема Саргсяна, они будут представлены в суде.
Напомним, 15.05.2013г. в районе 15.30 наблюдатель первой сторожевой группы N-ской воинской части, солдат-срочник КС-19 той же воинской части, рядовой Давид Хачатрян ввязался в ссору с солдатом срочной службы Люксом Степаняном, в ходе которой рядовой Д. Хачатрян открыл огонь из закрепленного к нему автомата“ АКМ”, вследствие чего состоящий в составе сторожевой группы, рядовой Люкс Ишханович Степанян от полученного огнестрельного ранения в голову скончался на месте, а солдат срочной службы той же воинской части Грачья Вагинакович Саргсян получил огнестрельное ранение в голову. Последний был госпитализирован в городскую больницу Ноемберяна.
По данному факту 15.05.2013г. в 6-ой гарнизонной следственной службе МО Армении по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА(убийство, совершенное способом опасным для жизни многих людей).