Բողոքարկվել է սպանված Ավետիք Բուդաղյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը 11/18/2013   13:22  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, այսօր սկսվեց Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ  զինված միջադեպի գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի բողոքների քննությունը:
Հայկ Ալումյանը միջնորդեց քննիչից պահանջել քրեական գործի ողջ նյութերը` բացառությամբ այն նյութերի, որոնք քննիչը կհիմնավորի, որ այս բողոքի հետ կապ չունեն: Հայկ Ալումյանը տեղեկացրեց, որ նախկինում քննիչն առարկել է քրեական գործի բոլոր նյութերը տրամադրելու դեմ։
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ վիճարկում է քննիչի կողմից նկարագրած դեպքի հանգամանքներն ու պարագաները: Հետևաբար, ցանկացած նյութ, որը վերաբերում է դրանց, առնչվում է նաեւ իր կողմից ներկայացված բողոքին:
«ԵՎ, ի վերջո, քննիչը չի կարող որոշել, թե որ նյութերի հիման վրա դատարանը պետք է եզրակացություն անի։ Հակառակ դեպքում արդարադատությունը կհայտնվի պատանդի կարգավիճակում»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Մեղադրող դատախազ Կարեն Հարությունյանը և քննիչ Ալեքսան Ղազարյանը հայտարարեցին, որ բողոքի վերաբերյալ բոլոր նյութերը կտրամադրվեն դատարանին:
Ի դեպ, Հայկ Ալումյանը դատարանին տեղեկացրեց, որ Արտակ Բուդաղյանի հայրը՝ Էմիլ Բուդաղյանը, ևս բողոքարկել է միջադեպի օրը սպանված Ավետիք Բուդաղյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Ալումյանը երեք դիմում է ներկայացրել դատարան՝ բողոքարկելով գործով մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի, Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և Ավետիք Բուդաղյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու` նախաքննական մարմնի որոշումները:
Քրեական գործի բոլոր նյութերը դատարանին տրամադրելու և դրանց բողոքարկող կողմի ծանոթանալու համար դատարանը հաջորդ նիստը նշանակեց դեկտեմբերի 3-ին:

Ереванский суд приступил к рассмотрению жалоб адвоката Будагянов в связи с инцидентом близ особняка экс-губернатора Сюника 11/18/2013   14:09  |  Криминальная хроника
Суд ереванских административных районов Арабир и Канакер-Зейтун под председательством судьи Армена Бекташяна сегодня приступил к рассмотрению жалоб адвоката Артака Будагяна, обвиняемого по делу о вооруженном инциденте, имевшем место близ особняка бывшего губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна.
Айк Алумян ходатайствовал потребовать от следователя все материалы уголовного дела за исключением тех материалов, касательно которых следователь представит доводы, обосновывающие, что они не имеют отношения к жалобе.
Он вновь подчеркнул, что оспаривает описанные следователем обстоятельства инцидента. Следовательно, любой материал, который касается их, имеет отношение и к поданной им жалобе.
“И, в конце концов, следователь не может принимать решение относительно того, на основании каких материалов суд должен делать выводы. В противном случае, правосудие окажется в ипостаси заложника”, - отметил адвокат.
Обвинитель Карен Арутюнян и следователь Алексан Казарян заявили, что все касающиеся жалобы материалы будут предоставлены суду. Айк Алумян сообщил суду, что отец Артака Будагяна Эмил Будагян также обжаловал решение о приостановлении уголовного преследования в отношении убитого в день инцидента Аветика Будагяна.
Напомним, Айк Алумян подал три жалобы в суд с намерением обжаловать решения органа предварительного следствия о приостановлении уголовного преследования в отношении обвиняемых по делу Тиграна Хачатряна, Зарзанда Никогосяна и неосуществлении уголовного преследования в отношении Аветика Будагяна.
Суд назначил следующее заседание 3 декабря для предоставления материалов уголовного дела и ознакомления с ними заявителю.