Կոտայքում կնոջը սպանած ու անչափահաս աղջիկներին դանակահարած ընտանիքի հայրն անմեղսունակ է ճանաչվել 11/16/2013 13:48 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կոտայքի ակունք գյուղում կնոջն սպանելու, իսկ երկու անչափահաս աղջիկներին դանակահարելու մեջ մեղադրվող 37-ամյա Աշոտ Գեւորգյանը տառապում է «Շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև, ցնոզառանցական համախտանիշ» հոգեկան հիվանդությամբ:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ 2013 թվականի հունիսի 9-ին ողբերգություն էր տեղի ունեցել Ակունք գյուղում.իրենց իսկ տանը` երեկոյան ժամը 21:30-ի սահմաններում, ըստ ոստիկանության, Աշոտ Գևորգյանը դանակահարել և սպանել է կնոջը` 1982թ. ծնված Անուշ Գասպարյանին, դանակով մարմնական վնասվածքներ հասցրել դուստրերին` 2001թ. ծնված Շողակաթ և 2007թ. ծնված Մարիամ Գասպարյաններին, որից հետո դանակով հարվածել է իրեն` ստանալով որովայնի առաջնային պատի կտրած-ծակած վերք: Հետո էլ Ա.Գեւորգյանը դանակով հարվածել էր իր որովայնի առաջնային պատին, պատճառել առողջությանը ծանր վնաս` որպես կյանքին վտանգ սպառնացող:
Պարզվում է, Աշոտ Գեւորգյանը 2009 թվականի դեկտեմբերի 09-ից հաշվառված է «Աբովյանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի հոգեբուժական կաբինետում` օրգանական զառանցական խանգարում ախտորոշմամբ և 2009 թվականի դեկտեմբերի 9-ից դեկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱՆ ՀՔԲ «Ավանի հոգեբուժական կլինիկա» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժման մեջ է գտնվել:
Նախաքննության փուլում նրա նկատմամբ նշանակվել է ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն, որը կատարել են ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» հանրապետական հոգեբուժական հիվանդանոց ՓԲԸ-ին կից դատահոգեբուժական փորձաքննությունների հանձնաժողովի փորձագետները: Վերջիններիս եզրակացության համաձայն,Աշոտ Գևորգյանը տառապել և տառապում է «Շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև, ցնոզառանցական համախտանիշ» հոգեկան հիվանդությամբ:
Իրավախախտումը կատարելիս փորձաքննվողը գտնվել է վերը նշված հիվանդագին խանգարված վիճակում, արարքը կատարել է ցնորազառանցական ապրումների ազդեցության տակ, որը զրկել է նրան իր գործողությունների վտագավորությունը գիտակցելու և դրանք կառավարելու ունակությունից: Փորձագետները նրան ճանաչել են անմեղսունակ՝ հավաստելով, որ նա բարձր սոցիալական վտանգ է ներկայացնում, ինչպես իր, այնպես էլ՝ շրջապատի համար՝ առաջարկելով նրա նկատմամբ հարկադիր բուժումը կազմակերպել հատուկ տիպի հոգեբուժական բաժանմունքի պայմաններում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանից, Ա.Գեւորգյանն ազատվել է սպանության եւ ծանր մարմնական վնասվածքներ պատճառելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված քրեական պատասխանատվությունից և պատժից:
Նրա նկատմամբ կիրառվել է բժշկական բնույթի հարկադրական միջոց` հոգեբուժական հիվանդանոցի հատուկ տիպի հոգեբուժական բաժանմունքում հարկադիր բուժումը:

37-летний мужчина, заколовший насмерть ножом свою жену и ранивший собственных детей в армянском селе Акунк, признан невменяемым 11/16/2013   16:55  |  Актуальная тема
37-летний Ашот Геворкян, обвиняемый в убийстве своей жены и нанесении ножевых ранений своим дочерям в селе Акунк Котайкской области, страдает “параноидальной формой шизофрении, галлюцинаторно-бредовым синдромом”.
Как уже сообщало информагентство “ФактИнфо”,9 июня 2013г. произошла трагедия в селе Акунк. Ашот Геворкян в своем доме до смерти искромсал ножом жену – Ануш Гаспарян, 1982 года рождения, нанес ножевые ранения дочерям – Шогакат Гаспарян 2001 г.р. и Мариам Гаспарян 2007 г.р., после чего пырнул себя ножом, вследствие чего получил колото-резаное ранение передней стенки брюшной полости.
Выясняется, что Ашот Геворкян 9 декабря 2009г. стоял на учете в психиатрическом кабинете медцентра “Абовян” с диагнозом “органическое галлюцинаторное расстройство” и в период с 9 по 30 декабря 2009г. находился на стационарном лечении в психиатрической клинике Авана.
В ходе предварительного следствия ему была назначена стационарная судебно-психиатрическая эскпертиза, которую провели эксперты судебно-психиатрической комиссии при республиканской психиатрической больнице “Нубарашен”. Судебно-психиатрическая экспертиза выявила, что Ашот Геворкян страдал и страдает “параноидальной формой шизофрении, галлюцинаторно-бредовым синдромом. ”
При совершении противоправного деяния испытуемый находился в состоянии психического расстройства, совершил деяние под влиянием галлюцинаторных переживаний или бредовых мотивов, лишивших его возможности сознавать опасность своих действий и способности контролировать их. Эксперты признали его невменяемым, заверив, что он представляет большую социальную опасность как для себя, так и для окружающих, предложив отправить его на принудительное лечение в условиях психиатрического отделения специализированного типа.
Как стало известно ИА “ФактИнфо”, А. Геворкян в суде общей юрисдикции Котайкской области был освобожден от ответственности и наказания за совершение деяний, предусмотренных ч. 1ст. 104 и ч. 1 ст. 112(“убийство и нанесение тяжких телесных повреждений”). К нему применена принудительная мера медицинского характера в виде принудительного лечения в психиатрическом стационаре специализированного типа.