ԱԺ արտահերթ նիստը չկայացավ 11/15/2013 15:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների նախաձեռնած արտահերթ նիստը չկայացավ՝ քվորումի բացակայության պատճառով: Նիստը բոյկոտեց քաղաքական կոալիցիան՝ ՀՀԿ-ն և «Օրինաց երկիր»-ը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, երեք ժամ սպասելուց հետո գրանցվածների թիվը 50-ն էր, մինչդեռ նիստը սկսվելու համար անհրաժեշտ էր, որպեսզի գրանցվեր առնվազն 66 պատգամավոր: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նիստը հայտարարեց չկայացած:
Օրակարգում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին», «Եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման մասին», «Սնանկության մասին» և «Շահութահարկի մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթն էր, որով առաջարկվում էր մեկ տարով՝ մինչև 2015թ. հունվարի 1-ը, հետաձգել կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր կուտակային բաղադրիչի ներդրումը: Նախաձեռնողները առաջարկում էին այս ընթացքում համակարգի վերաբերյալ կազմակերպել ամբողջական հանրային և մասնագիտական քննարկումներ, իրականացնել համապատասխան փոփոխություններ և լրացումներ:
«Բոլորդ գիտեիք, որ շատ դրական էինք տրամադրված, որ արտահերթ նիստը լինի: Խոսքը գնում էր կուտակային կենսաթոշակի կիրառման ժամկետն երկարաձգելու մասին, և որովհետև նորմը նոր էր, մենք դրական էինք վերաբերվում, բայց հետագայում պարզ դարձավ, որ մարդիկ ցանկանում են բովանդակային քննարկումներ իրականացնել: Մոտ 10 տարի է այդ խնդրով զբաղվում ենք, այդ ընթացքում շատերը կողմ էին, հետո դեմ եղան, դեմերը կողմ եղան»,-նիստին չներկայանալու պատճառը լրագրողների համար պարզաբանեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ ընդգծելով, որ այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ լսումներ, բովանդակային քննարկումներ եղել և ԱԺ-ում, և կառավարությունում:
Ըստ Գ.Սահակյանի` խնդիրը նորից քննարկվել է և կուսակցությունում, և կառավարության հետ: «Որևէ տրամադրող խոսք՝ մասնակցելու կամ չմասնակցելու մասին, չենք ասել պատգամավորներին, որովհետև ինքնին հասկանալի էր, որ պառգամավորների հիմնական մասը կողմնակից չէր մասնակից լինելու քննարկումներին»,-նշեց Գ.Սահակյանը:

Внеочередное заседание парламента Армении по обсуждению отсрочки внедрения накопительного компонента пенсионной системы провалилось 11/15/2013   16:25  |  Лента новостей
Инициированное 4 неправящими фракциями Национального Собрания Армении внеочередное заседание парламента не состоялось ввиду отсутствия кворума. Заседание бойкотировали коалиционные силы: РПА и “Страна законности”.
Согласно закону о регламенте НС, пио прошествии трех часов число зарегистрировавшихся депутатов не превысило 50, в то время как для начала заседания необходимо, чтобы зарегистрировалось не менее 66 парламентариев. Спикер парламента Овик Абраамян объявил заседание закрытым.
На повестке дня стоял пакет законопроектов о внесении изменений в законы РА “О накопительной пенсии”, “О персонифицированном учете подоходного налога и обязательного накопительного взноса”, “О банкротстве” и “О налоге на прибыль”, по которому предлагалось отложить сроком на один год- до 1 января 2015г.- внедрение обязательного накопительного компонента пенсионной системы. Инициаторы предлагали за это время провести публичные и профессиональные слушания и внести соответствующие поправки.
“Все знают, что мы были настроены положительно относительно созыва внеочередного заседания. Речь шла о продлении срока внедрения накопительной составляющей пенсионной системы и, поскольку эта норма – нововведение, мы отнеслись к этому положительно, но впоследствии стало ясно, что они хотят провести дискуссии по содержательной части закона. Уже 10 лет, как мы занимаемся этой проблемой, за это время многие высказывались “за” законопроект, а затем те, кто был “за” воспротивились этому, а те, кто”против” оказался “за”, пояснил свою неявку на заседание руководитель фракции РПА Галуст Саакян, подчеркнув, что за эти годы прошли многочисленные слушания обсуждения как в НС, так и в Правительстве.