Նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արցախում այցելել է կենտրոնական և հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասեր 11/15/2013   12:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Արցախում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 14-ին ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի և հայկական երկու հանրապետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների ու բարձրագույն սպայական կազմի հետ այցելել է ՊԲ կենտրոնական ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության մրջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շարահրապարակում անձնակազմին ողջունելուց հետո, զրուցել է զինվորների և սպայական կազմի հետ, այնուհետ դիտել հետախուզական վաշտի ցուցադրական պարապմունքը:
ՀՀ և ԼՂՀ նախագահները ծաղկեպսակ են դրել զորամասի տարածքում կառուցված զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել:
Սերժ Սարգսյանը և Բակո Սահակյանը զորամասի տարածքում բանակային շինությունների բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո դիտել են մարտական հերթապահության մեկնող անձնակազմի նախապատրաստական պարապմունքները և խրախուսել լավագույն արդյունք ցուցաբերածներին: Հայկական երկու հանրապետությունների նախագահներն այցելել են նաև հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկը, որտեղ բացվել է ծառայության համար անհրաժեշտ բոլոր հարմարություններով նորակառույց շտաբի մասնաշենքը: Նախագահներն այստեղ դիտել են նաև արգելագոտու հաղթահարման ուղղությամբ անձնակազմի վարժանքները:
Ավարտվել է հայկական երկու հանրապետությունների փոխգործակցության շրջանակներում կայացած` ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եռօրյա աշխատանքային այցը ԼՂՀ ՊԲ զորամասեր և առաջնագիծ:
Մայրաքաղաք Ստեփանակերտում այսօր առավոտյան տեղի է ունեցել նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Բակո Սահակյանի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով խորհրդակցություն՝ ՀՀ պատվիրակության և ԼՂՀ վարչապետի ու կառավարության անդամների մասնակցությամբ:

Президент Армении Серж Саргсян посетил в Арцахе воинские части, дислоцированные на центральном и южном направлениях 11/15/2013   15:38  |  Лента новостей
Находящийся в Арцахе врамках рабочего визита президент Армении Серж Саргсян 14 ноября вместе с главой Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном, руководителями оборонных ведомств и высшим офицерским составом двух армянских республик посетил одну из воинских частей армии обороны, расположенную на центральном направлении. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Поприветствовав личный состав на плацу, президент побеседовал с солдатами и офицерским составом, затем посмотрел показательное занятие разведывательной роты.
Президенты РА и НКР возложили венок к сооруженному на территории части памятнику, увековечивающему память воинов-освободителей и воздали дань уважения.
Серж Саргсян и Бако Саакян после торжественной церемонии открытия на территории части армейских строений посмотрели подготовительные занятия отправляющегося на боевое дежурство личного состава и отметили продемонстрировавших наилучший результат. Президенты двух армянских республик посетили также одну из воинских частей, расположенных на южном направлении, где открылся нововозведенный корпус штаба, в котором есть все необходимые для несения службы удобства. Президенты понаблюдали за тренировками личного состава по преодолению зоны препятствий.
Завершился состоявшийся в рамках сотрудничества двух армянских республик трехдневный рабочий визит президента РА Сержа Саргсяна в воинские части армии обороны НКР и на передовую линию.
В столице Степанакерте сегодня утром состоялась беседа президентов Сержа Саргсяна и Бако Саакяна с глазу на глаз, за которой последовало совещание в расширенном составе с участием делегации РА, премьер-министра и членов Правительства НКР.