«Վազգեն Խաչիկյան եւ մյուսներ»-ի, «Բանդա»-ի քրեական գործերով դատաքննությունը կսկսվի 0-ի՞ց 11/15/2013 13:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր` Մխիթար Պապոյանն առաջիկայում հնարավոր է տեղափոխվի Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան։
«Փաստինֆո»-ի ունեցած այս տեղեկատվությունը ՀՀ դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը ոչ հերքեց եւ ոչ էլ հաստատեց։ «Այս պահի դրությամբ` Արդարադատության խորհուրդը նման որոշում չունի կայացրած»,- ասաց Ա.Բաբայանը՝ նշելով, որ Արդարադատության խորհրդի որոշումները հրապարակվում են կայք-էջում։
Նկատենք, որ Մ.Պապոյանի վարույթում են քննվում մի շարք աղմկահարույց գործեր, որոնց թվում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանի եւ Ծառայության մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց, «Բանդայի» գործերը։
Մ.Պապոյանի տեղափոխության դեպքում, թերեւս թվարկված, եւ ընդհանրապես նրա վարույթում գտնվող գործերը կվերամակագրվեն այլ դատավորի, ինչը նշանակում է, որ դրանց դատաքննությունը կսկսվի նորից։ Եթե, իհարկե, բացառենք, որ Կոտայքում նշանակվելու դեպքում կարող է ժամանակավորապես գործուղվել Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարան։

В Армении слушания по громким делам “о банде“ и “хищении пенсий” могут начаться с “нуля” из-за возможного перевода судьи в Котайкский суд 11/15/2013   14:41  |  Актуальная тема
Судью суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш Мхитара Папояна в ближайшее время, возможно, переведут в суд первой инстанции общей юрисдикции Котайкской области.
По имеющимся у ИА “ФактИнфо” сведениям, начальник службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента РА Арсен Бабаян ни подтвердил, ни опроверг эту информацию. "По состоянию на данный момент Совет правосудия еще не вынес решения”, - заявил А. Бабаян, отметив, что решения Совета правосудия публикуются на сайте СП.
Отметим, что в производстве М. Папояна рассматриваются ряд громких дел, в числе которых дело начальника Госслужбы соцобеспечения Вазгена Хачикяна и других, а также резонансное дело “о банде”.
В случае перевода М. Папояна, эти и другие находящиеся в его производстве дела будут переданы другому судье, что означает, что слушания по этим делам начнутся заново.
Если, конечно, судью в случае его назначения в Котайкской области,  временно командируют в суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш.