Ձերբակալվել է Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարը 11/14/2013 13:45 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Hraparak.am-ի տեղեկություններով այսօր դատական կարգադրիչների գործի շրջանակներում ձերբակալվել է Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը: Նույն տեղեկությունների համաձայն նա ձերբակալվել է վերջինիս տեղակալ, դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանի ցուցմունքների հիման վրա:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցմանն ի պատասխան ոստիկանությունից հաստատեցին Մ.Մովսիսյանի ձերբակալությունը։
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափի կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված և ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական գործով դեռեւս սեպտեմբերին «ՀՀ դատական դեպարտամենտե պետական կառավարչական հիմնարկի ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը հարցաքննվել է որպես կասկածյալ: Այն ժամանակ նա կասկածվում էր աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մեջ:
Սեպտեմբերի 26-ին որոշում է կայացվել Մ. Մարտիրոսյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին: Հայաստանի Հանրապետության դատարանների նախագահների խորհուրդը սեպտեմբերի 27-ի նիստում որոշել է վերջինիս ազատել զբաղեցրած պաշտոնից:
Նշենք, որ մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանին։ Ընդ որում սեպտեմբերին դատարանը բավարարել էր նրա նկատմամբ այսօր որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին քննիչի միջնորդությունը և կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառել 2 ամիս ժամկետով։
Մեղադրյալների թվում է նաեւ Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանի տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանը, իսկ մյուս տեղակալի`Գեղամ Գրիգորյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նշենք, որ Գ.Խաչատրյանի նկատմամբ ևս նախկինում որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը, սակայն Ա.Մովսիսյանին ձերբակալելու օրը փոխվեց Գ.Խաչատրյանի խափանման միջոցը և նա անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակվեց։
Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկատվության, դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքեր են բացահայտվել, որն իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը: Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը: Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» գլորվում ու հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:

Арестован бывший руководитель Судебного департамента Армении Мисак Мартиросян 11/14/2013   16:09  |  Актуальная тема
По сведениям Hraparak.am, сегодня в рамках дела “судебных распорядителей” был задержан бывший руководитель судебного департамента Мисак Мартиросян. Согласно информации, его арестовали на основании показаний его же заместителя, начальника Службы судебных распорядителей Армена Мовсисяна.
В ответ на запрос корреспондента "Фактинфо“ в Полиции Армении подтвердили арест А. Мовсисяна.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, по возбужденному по факту получения взятки в особо крупном размере и расследуемому в отделе расследования особо тяжких преступлений следственного управления г. Ереван Главного следственного управления Полиции РА делу еще в сентябре сего года руководитель государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисак Мартиросян был допрошен в качестве подозреваемого. Тогда его подозревали в получении взятки в особо крупном размере с целью трудоустройства.
26 сентября было принято решение о временном приостановлении полномочий Мисака Мартиросяна. Совет председателей судов Республики Армения на состоявшемся 27 сентября заседании принял решение освободить последнего с занимаемой должности.
Отметим, что по данному делу обвинение было предъявлено также начальнику службы судебных распорядителей Армену Мовсисяну. Суд в сентябре удовлетворил ходатайство следователя о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца.
В числе обвиняемых также Гагик Хачатрян -заместитель начальника Службы судебных распорядителей Армена Мовсисяна, а другой заместитель - Гегам Григорян объявлен в розыск. Отметим, что в отношении Г. Хачатряна ранее также была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, однако в день ареста А. Мовсисяна мера пресечения в отношении Г. Хачатряна была заменена и, он был отпущен на свободу под личное поручительство.
По имеющимся у ИА “ФактИнфо” сведениям, в системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищениях в сфере соцобеспечения. Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» ведет до центрального органа Службы судебных распорядителей. Обвинения предъявлены также руководителям разных подразделений Службы судебных распорядителей.
10:12 04/10/2013  |  Пресса“Грапарак”: Задержана экс-руководитель аппарата суда административных районов Арабкир и Канакер -Зейтун
20:49 26/09/2013  |  Актуальная темаПриостановлены полномочия главы Судебного департамента Армении Мисака Мартиросяна: он подозревается в получении крупной взятки
09:44 21/09/2013  |  ПрессаГрапарак: Задержан руководитель судебных приставов суда общей юрисдикции Котайкской области Армении
10:04 19/09/2013  |  ПрессаЖаманак”: Арестуют ли главу Судебного департамента Армении Мисака Мартиросяна?