ԱԺ-ը շարունակում է 2014թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկումները 11/14/2013 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ մեկնարկած նիստում շարունակեց ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները: Այս պահին Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը պատասխանում է պատգամավորների հարցերին:
Նշենք, որ կառավարությունը ներկայացրել է մշտական հանձնաժողովների նիստերում քննարկված նախագծի անփոփոխ տարբերակը:
2014թ. եկամուտների ընդհանուր գումարը նախատեսված է շուրջ 1 տրիլիոն 134 մլրդ 415 մլն դրամ, ծախսերը՝ 1 տրիլիոն 244 մլրդ 950 մլն դրամ, դեֆիցիտը (պակասուրդը)՝ 110 մլրդ 534 մլն դրամ:
Ըստ ՀՀ կառավարության՝ 2014 թ.-ին իրականացվող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կլինի ընդլայնողական, նպատակ ունենալով խթանել տնտեսական ակտիվությունը, ինչպես կապիտալ ներդրումների ծավալների մեծացման, այնպես էլ սոցիալական, մասնավորապես՝ կենսաթոշակների և աշխատավարձերի բարձրացմանն ուղղված, ծրագրերի իրագործման միջոցով:
Պետական բյուջեի ծախսերի մեծ մասը կազմում են սոցիալ-մշակությանի ճյուղերին հատկացվող ծախսերը՝ 47.1տոկոս: Պաշտպանության, հասարակական կարգի պահպանության և ազգային անվտանգության ապահովման ոլորտների ծախսերը կազմում են 21 տոկոս, տնտեսության ճյուղերինը՝ 12.2 տոկոս, պետական պարտքի սպասարկմանը՝ 4.5 տոկոս, համայնքների բյուջեներին ՀՀ պետական բյուջեից ֆինանսական համահարթեցման դոտացիաների և այլ դոտացիաների տրամադրմանը՝ 3.3 տոկոս, այլ ծախսերը՝ 11.9 տոկոս:

В парламенте Армении продолжаются обсуждения проекта госбюджета на 2014г 11/14/2013 13:57 | Лента новостей
Отметим, что Правительство Армении представило неизменную версию проекта, обсуждавшегося на заседаниях Постоянных комиссий.
Общая сумма доходов в 2014г. предусмотрена в размере 1 трлн. 134 млрд. 415 млн. драмов, расходы – 1трлн.244 млрд. 950 млн. драмов, дефицит -110 млрд. 534 млн. драмов.
Как сообщает Правительство РА, предусмотренная для реализации в 2014г. бюджетно-налоговая политика будет носить экспансионный характер, имея своей целью стимуляцию экономической активности как в плане увеличения объема инвестиционного капитала, так и посредством реализации социальных программ, направленных, в частности, на повышение пенсий и заработных плат.
Большую часть расходов госбюджета составляют средства, выделяемые социально-культурным сферам, - 47.1%. Расходы на сферу обороны, поддержание общественного порядка и обеспечение национальной безопасности составляют 21%, на отрасли экономики – 12.2, обеспечение государственного долга – 4.5%, предоставление из госбюджета дотаций финансового выравнивания общинам и других дотаций – 3.3%,другие расходы- 11.9%.