ԼՂՀ-ի ճանաչման մասին օրինագծի ընդունումը տապալվեց 11/13/2013   12:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա նիստում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին» Զարուհի Փաստանջյանի հեղինակած օրինագծին հավանություն չտվեց: Քվեարկությանը մասնակցեցին ընդամենը 11 պատգամավոր, որոնցից 10 քվեարկեցին «կողմ», 1-ը՝ «ձեռնպահ»:
Կողմ էին ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների անդամները` բացառությամբ «Ժառանգություն» խմբակցության դե յուրե անդամ, նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի, ով միակ «ձեռնպահ» քվեարկածն էր:
Նախօրոք հայտնած դիրքորոշումների համաձայն՝ քվեարկությանը չմասնակցեցին 6 խմբակցություններից 4-ը՝ ՀՀԿ-ն, «Օրինաց երկիր»-ը, «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, «Հայ ազգային կոնգրեսը», ինչպես նաև` անկախ պատգամավորներ Խաչատուր Քոքոբելյանը և Էդմոն Մարուքյանը:
Ըստ ԱԺ կայքէջում տեղադրված քվեարկության արդյունքերի՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին» օրինագծի ընդունմանը «կողմ» են քվեարկել ՀՅԴ խմբակցության բոլոր անդամները՝ Վահան Հովհաննիսյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Աղվան Վարդանյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Արմեն Բաբայանը,  «Ժառանգություն»-ից՝ Զարուհի Փաստանջյանը, Թևան Պողոսյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ից՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Հրանտ Բագրատյանը:

Парламент Армении провалил инициированный Заруи Постанджян проект закона о признании независимости НКР 11/13/2013   13:04  |  Лента новостей
Национальное Собрание РА на сегодняшнем заседании не одобрило инициированный Заруи Постанджян проект закона “О признании Нагорно-Карабахской Республики”. В голосовании приняли участие всего лишь 11 депутатов, из коих 10 проголосовали “за” и один “против”.
За проект проголосовали члены фракций АРФД и “Наследие”, за исключением являющегося де-юре членом “Наследия” бывшего министра иностранных дел Армении Александра Арзуманяна, которые был единственным, кто “воздержался” при голосовании.
В соответствии с заявленными заведомо позициями, в голосовании не приняли участия 4 из 6 фракций: РПА, “Страна законности”, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, а также независимые депутаты Хачатур Кокобелян и Эдмон Марукян.