ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու համար անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ հավաքված են 11/13/2013 14:52 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված պարտադիր կուտակային բաղադրիչի գործարկումը մեկ տարով հետաձգելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու համար անհրաժեշտ 44 ստորագրությունները հավաքվել են: Այս մասին հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծիկ Մինասյանը:
Ինչպես նախօրեին տեղեկացրել էինք, Ա.Մինասյանը ԱԺ նիստում հայտարարել էր, որ ԱԺ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունները, ինչպես նաև անկախ պատգամավորներ Էդմոն Մարությանը և Խաչատուր Քոքոբելյանը նախաձեռնել են հրավիրել ԱԺ արտահերթ նիստ:
Նախատեսվում է առաջարկել մեկ տարով հետաձգել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված պարտադիր կուտակային բաղադրիչի գործարկումը, որը նախատեսված է 2014թ. հունվարի 1-ից:
Այդ ընթացքում առաջարկվում է իրականացնել հանրային և մասնագիտական լայն քննարկումներ, նաև` սահմանադրական բողոքարկումների միջոցով պարզել և հստակեցնել պարտադիր բաղադրիչի 10 տոկոսի պայմանի սահմանադրականությունը:
Ի դեպ, ըստ նախաձեռնության` ԱԺ արտահերթ նիստն առաջարկվում է հրավիրել ուրբաթ օրը՝ նոյեմբերի 15-ին, ժամը 12-ին:

Ряд фракций НС Армении инициировали созыв внеочередного заседания парламента для обсуждения переноса сроков внедрения накопительной составляющей пенсии 11/13/2013   15:30  |  Лента новостей
Собраны все 44 подписи, необходимые для созыва внеочередного заседания Национального Собрания касательно переноса сроков задействования обязательной накопительной составляющей пенсии, предусмотренной по закону “О накопительной пенсии. Об этом сообщил член фракции АРФД Арцвик Минасян.
Как уже ранее сообщалось, А. Минасян заявил в парламенте, что фракции АРФД “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие”, а также независимые депутаты Эдмон Марукян и Хачатур Кокобелян инициировали созыв внеочередного заседания парламента.
В ходе заседания планируется предложить парламентариям отложить на год намеченное на 1 января 2014г. внедрение обязательной накопительной составляющей.
Предлагается за это время провести широкие публичные и профессиональные слушания, а также попытаться с помощью конституционных реформ установить и уточнить конституционность 10% обязательной составляющей.
Так, согласно инициативе, внеочередное заседание парламента планируется созвать в пятницу – 15 ноября в 12.00.