Պարտադիր կենսաթոշակային բաղադրիչի կիրառումը հղի է բազմաթիվ խնդիրներով 11/12/2013 18:25 | Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն առաջարկում է մինչև մեկ տարով հետաձգել պարտադիր կենսաթոշակային բաղադրիչի կիրառումը։
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքով ներդրվող պարտադիր կենսաթոշակային բաղադրիչի վերաբերյալ դրույթներ նախատեսվում է, որ պետք է ուժի մեջ մտնեն 2014 թվականի հունվարի 01-ից, այնինչ աշխատավարձը թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածում շոշափելի չափով բարձրացվելու է 2014 թվականի հուլիսի 01-ից միայն: Այս պայմաններում քաղաքացիների՝ սպառման նպատակով տնօրինվող եկամուտը առնվազն 5%-ով նվազելու է:
Պատգամավորի դիտարկմամբ, ընդամենը 1.5 ամիս է մնացել համակարգի գործարկման սկզբին, սակայն դեռևս պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման գործունեության կազմակերպման համար լիցենզիա ստացած կազմակերպություն չկա:
«Նման պայմաններում օրենքի ուժի մեջ մտնելը 2014 թվականի հունվարի 01-ից որևէ դրական արդյունքի չի կարող հանգեցնել: Հակառակը, այն հղի է բազմաթիվ խնդիրներով, որի հետևանքները համակարգի գործարկման ժամկետը չհետաձգելու պարագայում կարող են առանց այդ էլ լավագույն վիճակում չգտնվող սոցիալ-տնտեսական պայմաններն էլ ավելի ապակայունացնել: Հաշվի առնելով վերոշարադրյալը՝ առաջարկում եմ սահմանել, որ պարտադիր կենսաթոշակային բաղադրիչին վերաբերող դրույթներն ուժ մեջ մտնեն ավելի ուշ, օրինակ, մեկ տարի հետո, իսկ եթե մեկ տարով հետաձգումը հնարավոր չէ, ապա առնվազն 2014 թվականի հուլիսից»,- հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:

Депутат НС Армении Эдмонд Марукян считает применение обязательной накопительной составляющей пенсии чреватым множеством проблем 11/12/2013 19:10 | Гражданское право
Депутат НС РА Эдмонд Марукян предлагает отложить применение обязательной накопительной составляющей пенсионной системы.
Предусмотрено, что положения касательно внедряемой обязательной составляющей пенсии по закону РА “О накопительной пенсии” вступят в силу с 1 января 2014г., когда как ощутимое повышение заработной платы, как госслужащим, так и работникам частного сектора планируется с 1 июля 2014г.В этих условиях доходы граждан на цели потребления как минимум поредеют на 5%.
По словам депутатов, осталось всего полтора месяца до задействования системы, однако до сих пор нет организации, получившей лицензию на организацию деятельности по управлению накопительных пенсионных фондов.
“В подобных условиях вступление закона в силу не может привести с 1 января 2014г. к положительным результатам, наоборот, оно чревато многочисленными проблемами, последствия которых в случае, если срок задействования системы, не будет перенесен, могут привести к еще большей дестабилизации и без того находящихся не в наилучшем состоянии социально-экономических условий. "С учетом вышеизложенного, предлагаю отложить вступление в силу касающихся обязательной накопительной составляющей пенсионной системы положений закона на год, а в случае, если перенос сроком на год представляется невозможным, то, как минимум до июля 2014г.", - заявил депутат НС Эдмон Марукян.