Դատախազությունը չի բացառում Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի վերանայումը 11/12/2013   13:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ դատախազությունն արձագանքել է հանրության կողմից լայնորեն քննարկվող Վարդան Պետրոսյանի կալանավորման վերաբերյալ մեկնաբանություններին:  Տարածված  մամուլի հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Նկատի ունենալով հանրային հետաքրքրությունը, դերասան Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կալանավորումը, որպես խափանման միջոց ընտրելու նախաքննության մարմնի միջնորդության և դատարանի կողմից այն բավարարելու փաստի կապակցությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է.
Խափանման միջոց կիրառելը, իսկ առավել ևս` կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելը, չի հանդիսանում ինքնանպատակ և չի՛ կարող դրսևորվել կամ ընկալվել` որպես մեղադրյալի նկատմամբ կիրառված պատիժ, այլ իր հիմքում ունի  մեղադրյալի հնարավոր վարքագիծը կանխելու, այն է` նախաքննության և դատական քննության բնականոն գործընթացը, դատավարական գործընթացին մեղադրյալի (կասկածյալի) մասնակցությունը, մեղադրյալի կողմից այդ գործընթացներին խոչնդոտելու հնարավորությունը բացառելու և այլ նպատակներ:
Նախաքննության այս փուլում ձեռք են բերվել բավարար հիմքեր` մեղադրյալ Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնելու համար, ինչը բավարարվել է դատարանի կողմից: Եթե նախաքննության ցանկացած փուլում ի հայտ գան բավարար հիմքեր, որոնք կհիմնավորեն մեղադրյալին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտության բացակայությունը, ապա դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից կքննարկվի խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու հարցը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ևս մեկ անգամ վստահեցնում է, որ քրեական գործի նկատմամբ իրականացվում է պատշաճ վերահսկողություն և նախաքննության ընթացքում նոր ապացույցների ձեռքբերման, ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված միջնորդությունների քննարկման արդյունքում քրեական գործի ընթացքի և կայացվելիք որոշումների վերաբերյալ հանրությունը պատշաճ կիրազեկվի:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել է հանձնարարական՝ վերանայելու կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու օրենսդրական հիմքերն ու դիտարկելու գործնական այլընտրանքային միջոցների ներդրման հնարավորությունը` իրավակիրառ պրակտիկայի հստակեցման և այդ տեսակի խափանման միջոցների ընտրության հիմքերի որոշակիության և կանխատեսելիության հիմնավորմամբ, որի ուղղությամբ դատախազության կողմից արդեն իսկ իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ հանրությունը ժամանակին կիրազեկվի»:

Прокуратура Армении не исключает пересмотра меры пресечения в отношении Вардана Петросяна 11/12/2013   14:21  |  Актуальная тема
Прокуратура Армении отреагировала на широко обсуждаемые комментарии по поводу заключения под стражу Вардана Петросяна. В распространенном  Прокуратурой пресс-релизе, в частности, отмечается:
С учетом общественного интереса в связи с ходатайством следственного органа об избрании в отношении актера Вардана Петросяна меры пресечения  в виде заключения под стражу и фактом удовлетворения ходатайства судом, Генеральная прокуратура Армении сообщает:
"Применение меры пресечения, тем более, избрание заключения под стражу в качестве меры пресечения  не является самоцелью и не может проявляться или восприниматься как наказание, примененное в отношении обвиняемого, а в основе своей преследует цель пресечь возможное поведение обвиняемого, а именно: обеспечить нормальный процесс предварительного следствия и судебного разбирательства, участие обвиняемого (подозреваемого)в процессе судопроизводства, исключить вероятность воспрепятствования и иные цели.
На данном этапе предварительного следствия былo добытo достаточно оснований для предъявления ходатайства об избрании в отношении обвиняемого Вардана Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено судом. Если на каком-либо этапе предварительного следствия будут выявлены достаточные основания, обосновывающие отсутствие необходимости содержания обвиняемого под стражей, то прокурор, осуществляющий процессуальное руководство, обсудит вопрос об отмене или изменении меры пресечения.
Генеральная прокуратура Армении в очередной раз заверяет, что общественность будет надлежащим образом проинформирована как о новых доказательствах, полученных в ходе предварительного следствия, так и  о ходе  следствия по уголовному делу и решениях, принимаемых по итогам рассмотрения ходатайств, направленных генеральному прокурору РА.
Вместе с тем, сообщаем, что президент РА дал поручение пересмотреть законодательные основы избрания заключения под стражу в качестве меры пресечения и рассмотреть возможность внедрения практических альтернативных средств, при этом уточнив правоприменительную практику и обосновав определенность и предсказуемость оснований для избрания мер пресечения подобного рода. Общественность будет своевременно проинформирована о мероприятиях, осуществляемых Прокуратурой в данном направлении", - отмечается в заявлении Прокуратуры РА.