Էդուարդ Շարմազանով. Այս դեպքը Վարդան Պետրոսյան մարդու անձնական դժբախտությունն է 11/12/2013   11:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հայաստանի Հանրապետությունում, դժբախտաբար, ի սկզբանե մինչև այսօր խափանման միջոցը ճնշման, այլ ոչ թե որպես իրավական դաշտն ապահովելու գործիք է եղել: Եթե Վարդան Պետրոսյանը մեղավոր է, դա ես չէ, որ պետք է որակեմ, դատարանը պետք է որակումը տա, վճիռը կայացնի: Բայց չեմ կարծում, որ Հայաստանում կա որևիցե մեկը, ով այն կարծիքին է, թե Վարդան Պետրոսյանը խոչընդոտելու էր: Ոչ միայն նրա, նաև այլ մարդկանց դեպքեր կարող ենք հիշել, ովքեր դատարանից խուսափելու կամ քննությանը խոչընդոտելու որևիցե նշան ցույց չեն տվել, կամ որևիցե հիմք չկա, որ նրանք կխուսափեն, բայց մեր դատական համակարգը պարտադիր է համարել նրանց կալանքի սանկցիա տալը, որը ճիշտ չեմ համարում»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը: Նա նշեց, որ պատրաստ է ստորագրել այն թղթի տակ, որ Վարդան Պետրոսյանը չէր խուսափի դատական կամ քննության պրոցեսից: «Բայց ափալ-թափալ, հենց այդ բառն էլ ուզում եմ օգտագործել, վճիռ կայացնել, կալանքի սանկցիա կիրառել, կարծում եմ` դա ևս խոսում է այն մասին, որ մեզ մոտ դատական համակարգը կայացած չէ»,-ընդգծեց նա:
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար, անկուսակցական Թևան Պողոսյանի համոզմամբ՝ ցանկացած ՀՀ քաղաքացու հանդեպ, եթե օրենքի շրջանակներում հիմնավորված է, որ նա չի խուսափի արդարադատությունից, և դրա հետ միասին կապահովվի նրա անվտանգությունը, որ տեղի չունենա վենդետա, ապա պետք է երաշխավորվի, որ քանի դեռ ուժի մեջ չի մտել դատարանի վճիռը, մարդը մեղավոր է, թե անմեղ, նա կարող է գտնվել ազատության մեջ և զբաղվել իր առողջական խնդիրներով: Ինչ վերաբերում է դերասան Վարդան Պետրոսյանի դեպքին, ապա, ըստ նրա, եթե մինչև այդ նմանատիպ դեպքերում նման նախադեպ չի եղել, և միայն ու միայն Վարդան Պետրոսյանի  հանդեպ է կիրառվել կալանքը որպես խափանման միջոց, ապա «դրա մասին պետք է բարձրաձայնել, իսկ եթե ոչ, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը, ինչո՞ւ հենց այսօր մենք հիշեցինք»:
«Բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ ընդամենը մեկ անձի մահվան դեպքում կալանավորել են, ազատազրկման են դատապարտել, ձեր մամուլը որևէ մեկով չի հետաքրքրվել: Օրենքը պետք է խտրական չլինի, օրենքի առաջ բոլորը հավասար են՝ Վարդան Պետրոսյանը, Պետրոսյան Վարդանը, բոլորը»,-ասաց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ, իրավագետ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ դեպքում խափանման միջոցի  իրավաչափությանը, ապա պատգամավորն ասաց, որ կարծիք հայտնել չի կարող, քանի որ ծանոթ չէ գործի հանգամանքներին:  «Բազմաթիվ դեպքեր կան, երբ վթարի արդյունքում ընդամենը մեկ զոհ է եղել, և անձին կալանավորել են: Իհարկե, խափանման միջոցի կիրառման հիմքերը պետք է առկա լինեն, բայց նաև հաշվի են առնվում այդ հանցագործության հետևանքները, հանցագործության կատարման պայմանները, ասենք՝ վարորդը հարբած է եղել, հարբած չի եղել, լուսավորություն եղել է, չի եղել, մեքենայի արագությունը գերազանցել սահմանվածը, թե` ոչ, տեխնիակապես սարքին է եղել, թե` ոչ, տարբեր խնդիրներ կան: Եվ այստեղ չպետք է մոռանանք, որ երկու ընտանիքների երկու երիտասարդ տղաները կյանքից զրկվել են»,-ընդգծեց Գ.Ջհանգիրյանը:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ հարգանքով է վերաբերում իր դաշնակցական գործընկերների՝ Վ.Պետրոսյանի խափանման միջոցը փոխելու առաջարկությանը, որովհետև դա օրենքի շրջանակներում է: «Բայց մյուս կողմից ես երբեք չեմ մեկնաբանում իրավապահ մարմինների աշխատանքը: Ես չեմ ցանկանում դատավորի դեր ստանձնել և ասել՝ ինչն է ճիշտ, ինչն է սխալ: Այն, որ այս դեպքը Վարդան Պետրոսյան մարդու անձնական դժբախտությունն է, սա պարզ է, այն, որ Վարդան Պետրոսյանը հաստատ ցավում է այս դեպքի համար գուցե ոչ պակաս, քան այդ մարդկանց ընտանիքները, դա էլ է հասկանալի: Խնդիրը հետևյալն է. կուզեի բոլորս Աստծուն աղոթենք, որ նման բան տեղի չունենար: Ինձ համար ընդունելի չեն ծայրահեղ գնահատականները»,-ասաց Է.Շարմազանովը:

Депутаты армянского парламента прокомментировали инцидент с участием Вардана Петросяна и факт заключения актера под стражу 11/12/2013   11:59  |  Актуальная тема
“В Армении, к сожалению, доселе мера пресечения являлась орудием по оказанию давления, а не по обеспечению правового поля. Если Вардан Петросян виновен, то не я должен давать этому оценку, суд должен квалифицировать его деяние и вынести решение. Однако, я не думаю, что в Армении кто-либо придерживается той точки зрения, что Вардан Петросян будет препятствовать процессу. Мы можем вспомнить не только этот, но и многочисленные случаи с участием других людей, которые не подавали каких –либо признаков, указывающих на то, что они станут избегать суда или препятствовать ходу следствия, или не было каких-либо оснований для этого, но наша судебная система считала обязательной выдачу санкции на арест. Впрочем, считаю, что это неправильно”, - в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил независимый депутат НС, председатель партии “Свободные демократы” Хачатур Кокобелян. Он отметил, что готов подписаться под тем, что Вардан Петросян не стал бы избегать судебного процесса или следствия. Но принимать “скоропалительные” решения, применять санкцию на арест, полагаю, это также говорит о том, что наша судебная система не состоялась”, - подчеркнул он.
По убеждению секретаря фракции “Наследие”, беспартийного Тевана Погосяна, в отношении любого гражданина Армении, если в рамках закона обоснован тот факт, что он не станет избегать правосудия и вместе с тем будет обеспечено его безопасность с тем, чтобы не имела место вендетта, то нужны гарантии, поскольку пока не вступил в силу приговор суда, человек виновен или невиновен, он может находиться на свободе и заниматься своим здоровьем. Что касается инцидента с участием актера Вардана Петросяна, то, по его мнению, если до этого в подобных случаях не было такого прецедента и только в отношении Вардана Петросяна была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, то “следует затронуть этот вопрос, а если нет, то о чем, собственно, речь? Почему мы об этом вспомнили сегодня?”
“Имели место множество случаев, когда по факту гибели одного человека применяли меру пресечения в виде заключения под стражу и приговаривали к лишению свободы. Ваша пресса при этом не проявила интереса ни к одному из них. Закон не должен быть предвзятым, все равны перед законом: Вардан Петросян или Петросян Вардан, все”, -отметил член фракции “Армянский национальный конгресс”, правовед Гагик Джангирян. Что касается правомерности применения меры пресечения в данном конкретном случае, то депутат заявил, что не может выразить по этому поводу точки зрения, поскольку не знаком с обстоятельствами дела. Есть множество случаев, когда в результате аварии погибал только один человек и предполагаемого виновника брали под стражу. Безусловно, должны наличествовать основания для применения меры пресечения, но вместе с тем учитываются, последствия данного преступления: условия совершения деяния, скажем, както: были ли водитель в состоянии алкогольного опьянения или нет, какое было освещение, имело ли место превышение допустимой скорости или нет, техническая исправность автомобиля и т.д. Не следует при этом забывать о том, что двое юношей лишились жизни в результате этого инцидента”, - подчеркнул Г. Джангирян
Вице –спикер НС, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов заявил, что с уважением относится к предложению своих коллег-дашнаков об изменении в отношении В. Петросяна меры пресечения, поскольку оно в рамках закона. Но, с другой стороны, я никогда не комментирую работу правоохранительных органов. Я не желаю брать на себя роль судьи и утверждать, что есть правильно, а что нет. Ясно, что этот случай – личная трагедия человека Вардана Петросяна, понятно, что Вардан Петросян действительно переживает из-за этого инцидента не меньше, чем семьи этих людей. Для меня неприемлемы категоричные оценки.