Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան փաստով քրեական գործը կարճվել է 11/11/2013 16:06 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մասիսի բժշկական կենտրոնում 27-ամյա Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործը կարճվել է` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչությունից:
ՀՀ ոստիկանության Մասիսի քննչական բաժանմունքում գործը կարճելու որոշումն ընդունվել է նոյեմբերի 2-ին:
Տուժող Ցոլակ Մկրտչյանն ապրիլի 2-ին որովայնի շրջանում ցավերի պատճառով դիմել էր Մասիսի բժշկական կենտրոն, որտեղ ապրիլի 3-ի լուսադեմին մահացել էր՝ անաֆիլակտիկ շոկից: Մահվան փաստով հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ Բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:

Уголовное дело по факту гибели 27-летнего жителя города Масис Цолака Мкртчяна прекращено на основании отсутствия события преступления 11/11/2013   16:49  |  Актуальная тема
Уголовное дело, возбужденное по факту гибели в медцентре Масис 27-летнего Цолака Мкртчяна, прекращено в соответствии с п.1 ч. 1ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА - на основании отсутствия события преступления. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Полиции РА.
Решение о прекращении дела было принято 2 ноября.
Потерпевший Цолак Мкртчян 2 апреля обратился в медцентр Масиса, где 3 апреля скончался от анафилактического шока. По факту смерти молодого человека было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч. 2 ст. 130 УК РА (неисполнение или ненадлежащее исполнение медработниками своих профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть пациента).