Ստորագրահավաք ի պաշտպանություն Վարդան Պետրոսյանի 11/10/2013   19:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր, ժամը 17:00-ից, Թամանյանի արձանի մոտ մի խումբ ակտիվիստներ ստորագրավաք են նախաձեռնել ի պաշտպանություն կալանավորված Վարդան Պետրոսյանի: «Մենք աջակցում ենք Վարդան Պետրոսյանին» Ֆեյսբուքյան խմբի նախաձեռնած ստորագրագավաքի նպատակն է կանխել ճանաչված դերասանի նկատմամբ սանձազերծված նվաստացուցիչ գործողությունները:
«Խնդրում ենք անհապաղ ուշադրություն դարձնել Վարդան Պետրոսյանի ապօրինի կալանավորման հարցին եւ Ձեր իրավասության սահմաններում անել հնարավորը նրան փրկելու այս իրավիճակից: Վարդան Պետրոսյանի կարիքն ունի մեր երկիրը, մենք եւ հատկապես մեր մշակույթը եւ չենք կարող հանդուրժել որեւէ ստոր արարք նրա նկատմամբ: Լիահույս ենք, որ ամենասեղմ ժամկետներում կզբաղվեք սիրված եւ ճանաչված արտիստի հարցով, ով այժմ վատառողջ է եւ շտապ օգնության կարիք ունի»,- ասված է ֆեյսբուքյան խմբի անդամների կողմից ՀՀ օմբուդսմենին հղած բաց նամակում:
Թեև ստորագրահավաքը նախատեսված էր ավարտել 19:00-ին, սակայն, դրա նախաձեռնողները մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ մի շարք քաղաքացիների խնդրանքով, այն որոշվել է դեռ շարունակել:
«Մարդիկ դեռ գալիս են, կամ զանգում են, խնդրում են ավելի երկար մնանք, ասում են ուշ են գործերը վերջացնում և խնդրում են սպասել»,-մեզ հետ զրույցում ասացին ստորագրահավաքի կազմակերպիչները:
Նրանց խոսքով, կան նաև քաղաքացիներ, ովքեր իրենց նախաձեռնությամբ տպագրելով ստորագրահավաքի տեքստը, որոշել են ստորագրություններ հավաքել իրենց շրջապատում ու հանձնել իրենց: Կազմակերպիչները չբացառեցին, որ ստորագրահավաքը նաև հետագա օրերին շարունակելու որոշում կկայացվի:

В Армении проходит сбор подписей в защиту известного актера Вардана Петросяна 11/11/2013   08:49  |  Лента новостей
Накануне, в 17.00, около памятника Туманяну, группа активистов инициировала сбор подписей в защиту Вардана Петросяна, заключенного накануне под стражу. Цель инициативы фейсбуковской группы “Мы поддерживаем Вардана Петросяна” - предотвратить унизительные действия в отношении известного актера.
“Просим немедленно обратить внимание на факт незаконного заключения популярного актера В. Петросяна под стражу и предпринять в пределах вашей компетенции все возможное, дабы спасти его из сложившейся ситуации. Наша страна нуждается в Вардане Петросяне. Мы лелеем надежду, что в кратчайшие сроки Вы займетесь вопросом В. Петросяна, который нуждается в скорой медпомощи”, -говорится в открытом письме, адресованном омбудсмену Армении.
Хотя сбор подписей планировалось завершить в 19.00, однако его инициаторы в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, отметили, что по просьбе ряда лиц, было решено продолжить его.
Люди все еще приходят или звонят, просят, чтобы мы оставались дольше, просят дождаться”, - заявили организаторы акции.