Վազգեն Ռշտունու առաջին փորձությունը. Փաստաբանը բացարկ է հայտնում քննիչին 11/09/2013 13:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայտնի դերասան Վարդան Պետրոսյանի պաշտպան, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը Կոտայքի մարզի դատախազ Վազգեն Ռշտունուն շուտով կներկայացնի ոստիկանության Նաիրիի բաժանմունքի քննիչ Հայկ Հակոբյանին բացարկ հայտնելու միջնորդություն:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ն.Բաղդասարյանը, քննիչը շրջանցում է օրենքը՝ կողմին չտրամադրելով գործի փաստաթղթերը՝ արձանագրություններ, փորձաքննություն նշանակելու որոշում, ինչպես նաև դեռևս երեկ ստացված փորձագիտական եզրակացությունը: Քննիչը կիսատ է թողել Վ.Պետրոսյանի հարցաքննությունը, այն չեն ստորագրել ոչ դերասանը, ոչ նրա պաշտպանը, իսկ վերջինիս նաև հնարավորություն չի տրվել առարկություն ներկայացնել:
Ն.Բաղդասարյանը տարակուսանք հայտնեց, որ քննիչն այսօր իր բացակայությամբ փորձել է հարցաքննել իր պաշտպանյալին, նրան փաստորեն խաբելով, թե իբր «պաշտպանդ չի եկել, որովհետև խաշ ուտելու է գնացել»: Երբ Վ.Պետրոսյանը հրաժարվել է առանց պաշտպանի հարցաքննվել, քննիչը սկսել է հարցեր տալ: Քննիչը նաև մի քանի անգամ առաջարկել է Վ.Պետրոսյանին նոր պաշտպան ներգրավել գործում, թեև վերջինս որևէ ցանկություն չի հայտնել իր պաշտպանից հրաժարվելու մասին, հակառակը պնդել է, որ ինքն արդեն պաշտպան ունի:
Ն.Բաղդասարյանը հայտնեց նաև, որ ինքը պատրաստվում է մի քանի հեղինակավոր անձանց անունից երաշխավորագիր ներկայացնել առ այն, որ ազատության մեջ գտնվելով՝ Վ.Պետրոսյանը պատշաճ վարքագիծ կդրսևորի՝ այն դեպքում, որ ըստ Ն.Բաղդասարյանի, վարույթ իրականացնող մարմինը պատշաճ վարքագիծ չի դրսևորում:
Հիշեցնենք, որ Վարդան Պետրոսյանը կասկածյալ է Եղվարդ-Երեւան ճանապարհին հոկտեմբերի 20-ի ավտովթարի գործով, շուտով լրանում է նրան ձերբակալվածի կարգավիճակում պահելու օրենքով նախատեսված ժամկետը:

Первое испытание Вазгена Рштуни: адвокат известного актера Вардана Петросяна представит прокурору Котайкской области ходатайство об отводе следователя 11/09/2013   14:06  |  Актуальная тема
Адвокат известного актера Вардана Петросяна Николай Багдасарян представит вскоре прокурору Котайкской области Армении Вазгену Рштуни ходатайство об объявлении отвода следователю отделения полиции Наири Айку Акопяну.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” Н. Багдасарян, следователь обходит закон, не предоставляя стороне документов дела, протоколов, решений о назначении экспертиз, а также полученного только накануне экспертного заключения. Следователь не довел до завершения начатый допрос. Протокол о проведении допроса не подписали ни актер, ни его адвокат, а последнему не позволили также представить свои возражения.
Н. Багдасарян выразил недоумение по поводу того, что следователь сегодня в его отсутствии пытался допросить его подзащитного, фактически соврав ему, что якобы “адвокат не явился, так как пошел отведать хаш”. Когда В.Петросян отказался участвовать в допросе, следователь стал ему задавать вопросы. Следователь также несколько раз предложил В. Петросяну привлечь к делу другого адвоката, хотя актер не высказал такого желания, наоборот, настоял на том, что у него уже есть адвокат.
Н. Багдасарян заявил так же, что он собирается представить гарантийное письмо от имени ряда лиц относительно того, что В. Петросян, находясь на свободе, будет вести себя подобающе, когда как, по словам, Н. Багдасаряна, орган, осуществляющий производство по делу, не ведет себя надлежащим образом.
Напомним, что Вардан Петросян проходит в качестве подозреваемого по делу о ДТП, произошедшем 20 октября с.г. на трассе Егвард-Ереван. Скоро истекает срок, предусмотренный по закону для содержания его в статусе арестованного.