Մանկաբարձ-գինեկոլոգը պահանջում է համաներում կիրառել 11/09/2013   12:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հղի կնոջ մահվան համար 2 տարվա ազատազրկման դատապարտված մանկաբարձ գինեկոլոգ Վարուժան Մարդանյանը դիմել է Վերաքննիչ դատարան՝ պահանջելով բեկանել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը և իր նկատմամբ կիրառել «ՀՀ անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 03.10.2013թ. որոշումը:
Հիշեցնենք` ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով`  մանկաբարձ գինեկոլոգ Վարուժան Մարդանյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման՝ 3 տարի ժամկետով զրկվելով մանկաբարձ-գինեկոլոգի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից:
Դատավճռով հիմնավորված էր համարվել, որ նա բժշկական կենտրոն ընդունելով Լոռու մարզի Սպիտակի շրջանի Ջրաշեն գյուղի բնակչուհի Հրածին Մալխասյանին, ոչ պատշաճ կերպով է կատարել մասնագիտական պարտականությունները, դրանց նկատմամբ դրսևորել է անփույթ, անբարեխիղճ վերաբերմունք, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հղի կնոջ մահը: Բժշկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահը:
Չորս երեխաների մայր, Սպիտակի Ջրաշեն գյուղի բնակիչ 43-ամյա Հրածին Մալխասյանը 18-20 շաբաթական հղիությամբ անցյալ տարվա հուլիսի 28-ին դիմել էր «Գրիգոր Նարեկացի» բժշկական կենտրոն, որտեղ  վիժել էր: Նա մոտ սկսվել էր արյունահոսություն,  վիրահատվել էր,  ապա ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ անգիտակից, արհեստական շնչառության ապարատով՝ տեղափոխվել էր  «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ նորից վիրահատվել էր: Արյունահոսության պատճառով առաջացել էին արյան մակարդելիության լուրջ խնդիրներ, որոնք հանգեցրել էին աղիների մեռուկացման: Վիրահատության շնորհիվ  արյունահոսությունը դադարել էր, սակայն  2-3 ժամ անց  հիվանդը, վերակենդանացման բաժանմունքում գիտակցության չգալով, մահացել էր:

Акушер-гинеколог медцентра “Григор Нарекаци”, осужденный за гибель своей пациентки, требует применить к нему амнистию 11/09/2013   12:39  |  Актуальная тема
Осужденный к лишению свободы сроком на два года за гибель беременной женщины акушер-гинеколог Варужан Марданян обратился в Апелляционный суд с требованием отменить приговор суда первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен и применить в отношении него решение НС РА от 03.10.2013г. “Об объявлении амнистии по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Армении ”.
Напомним, как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо", суд общей юрисдикции административных районов Эребуни и Нубарашен г. Ереван по делу о гибели жительницы села Джрашен Спитакского района Лорийской области Грацин Малхасян приговорил акушера-гинеколога к двум годам лишения свободы с лишением права заниматься врачебной деятельностью сроком на три года.
Суд счел обоснованным тот факт, что акушер-гинеколог хирургического гинекологического отделения медцентра “Григор Нарекаци” Варужан Марданян, приняв на лечение жительницу села Джрашен Спитакского района Лорийской области Грацин Малхасян, ненадлежащим образом исполнил свои профессиональные обязанности, проявил к ним халатное отношение, которое повлекло по неосторожности смерть пациентки.Ему было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 130 (“невыполнение или ненадлежащее выполнение медработником своих профессиональных обязанностей, повлекшее смерть пациентки”)
Мать 4-х детей, жительница села Джрашен Спитакского района, 43-летняя Грацин Малхасян, находясь на 18-20-недельном сроке беременности, обратилась 28 июля .г.в медцентр “Григор Нарекаци”, где у нее случился выкидыш: у нее началось кровотечение, ее прооперировали, а затем в крайне тяжелом состоянии, на аппарате искусственного дыхания транспортировали в медцентр “Эребуни”, где ее вновь прооперировали. Из-за кровотечения возникли серьезные проблемы со свертываемостью крови, приведшие к некрозу кишечника. Благодаря хирургическому вмешательству удалось остановить кровотечение, однако спустя 2-3 часа, пациентка, не приходя в сознание, скончалась в отделении реанимации