Սահմանային հսկողության ոլորտում ԵՄ քաղաքականությունը բացասաբար է անդրադառնում մարդու իրավունքների վրա 11/06/2013   22:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ԵՄ-ի սահմանային հսկողության կանոնների ԵՄ-ի տարածքից դուրս տարածումը կործանարար է անդրադառնում մարդու իրավունքների պահպանության վրա: Դա, մասնավորապես, վերաբերում է երկիրը լքելու իրավունքին, ինչն այլ իրավունքների, օրինակ՝ ապաստան փնտրելու, իրացման անհրաժեշտ պայմանն է»,- այսօր հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հաձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը՝ հրապարակելով երկիրը լքելու իրավունքի մասին հետազոտությունը:
Մարդու իրավունքների մասին միջազգային հիմնական իրավական ակտերի մեծ մասում երկրից հեռանալու իրավունքի հռչակման նպատակը մարդկանց առանց չհիմնավորված խոչընդոտների ազատ տեղաշարժի ապահովումն է: Մինչդեռ սահմանային հսկողության և ներգաղթի նկատմամբ ԵՄ-ի  ներկայումս որդեգրած մոտեցումը լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս և ստիպում է երրորդ երկրներին փոփոխություններ կատարել օրենսդրության և պրակտիկայի մեջ, ինչը կարող է վերաճել մարդու իրավունքների խախտման:
Մարդու իրավունքների պահպանության չափանիշներին համապատասխանության հարցում կասկածահարույց են, մասնավորապես,  ռեադմիսիայի (արտահանձման) մասին համաձայնագրերը, ծագման երկիր վտարման ապօրինի և բավականաչափ խնդրահարույց  պրակտիկան:
«Նման միջոցառումների հետևանքներն առավել ակնհայտ են  Արևմտյան Բալկանների տարածաշրջանում, որտեղ ԵՄ-ում ապաստան հայցող քաղաքացիների թվի կրճատման նպատակով երկրներն ենթարկվում են առավել մեծ ճնշման: Չենթարկվելու դեպքում կարող է պահանջվել, որպեսզի երկրի բոլոր քաղաքացիների  համար պարտադիր լինի վիզաների ստացումը: Զարմանալի չէ, որ այդ երկրներից որոշների իշխանությունները սահմանափակում են այն քաղաքացիների ելքը, ովքեր դիտարկվում են որպես ապաստան հայցող պոտենցիալ անձինք: Նրանց հիմնական մասը գնչուներ են:
Միայն 2009-2012թ.թ.-ի ընթացքում նախկին Հարավսլավիայի Հանրապետության մաս կազմող Մակեդոնիայի շուրջ 7 հազար քաղաքացու չի թույլատրվել լքել երկիրը, իսկ ԵՄ անդամ երկրներից արտաքսվածներից իշխանությունները պարբերաբար բռնագրավվել են անձնագրերը:  Ըստ հրապարակված հետազոտության, 2012թ.-ի դեկտեմբերին Սերբիայի Քրեական օրենսգրքում ներառվել է սերբերի համար արտերկրում ապաստան փնտրելը դժվարացնող նոր ապօրինի դրույթ:
Ըստ ԵԽ պաշտոնական կայքէջի՝ հետազոտության մեջ նշվում է, որ տագնապ է հարուցում նաև այն, որ ԵՄ-ն ֆինանսավորում է երրորդ երկրներից եկածներին  կալանքի տակ պահելու կենտրոնները և դրդում է հարևան պետություններին մշակել համակարգեր, որոնք կհսկեն, որպեսզի իրենց քաղաքացիները չհեռանան երկրից:
Եվ վերջապես՝ ԵՄ անդամ երկրների սահմանապահները միգրանտներին ԵՄ սահմաններից հեռու պահելու նպատակով անցկացնում են ծովային  օպերացիաներ: Նույնն արվում է նաև երրորդ երկրների հետ ցամաքային սահմաններին, որպեսզի այդ երկրների քաղաքացիները միշտ մնան ԵՄ սահմաններից հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռավորության վրա: «Կասկածի տակ չդնելով մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պահպանման հարցում ԵՄ-ի հակվածությունը, այդուհանդերձ հարց է առաջանում, թե որքանով են սահմանային հսկողության նման միջոցառումները համատեղելի միջազգային և եվրոպական իրավապաշտպան չափորոշիչների հետ:  ԵՄ-ի համար եկել է սահմանային հսկողության ոլորտում սեփական քաղաքականությունը մարդու իրավունքների չափորոշիչներին ավելի համահունչ, ավելի թափանցիկ և պատասխանատու դարձնելու ժամանակը»:

Политика ЕС в области пограничного контроля негативно отражается на правах человека 11/07/2013   08:37  |  Лента новостей
«Вынесение правил пограничного контроля ЕС за его внешние пределы пагубно отражается на соблюдении прав человека. Это, в частности, относится к праву покидать страну, являющемуся необходимым условием осуществления и других прав, например, права на поиск убежища», ― заявил сегодня Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс, предваряя публикацию исследования на тему о праве покидать страну.
«Право покидать страну, провозглашаемое большинством основных международно-правовых актов о правах человека, имеет целью обеспечить свободно перемещение людей без неоправданных препятствий. Однако принятый в настоящее время подход ЕС к пограничному контролю и иммиграции вызывает серьезную озабоченность и вынуждает третьи страны вносить изменения в законодательства и практику, которые могут вылиться в нарушения прав человека, в частности, права покидать страну, запрета коллективной высылки и права на поиск убежища и пользование им».
Среди мер, вызывающих сомнения в соответствии стандартам соблюдения прав человека, ― этническое профилирование в пунктах пересечения границы; санкции в отношении перевозчиков, не берущих на себя полицейские функции; конфискация проездных документов; соглашения о реадмиссии; незаконная и весьма проблематичная практика выдворения в страну происхождения, как на морских, так и на сухопутных границах.
«Последствия таких мер более всего очевидны в регионе Западных Балкан, где страны подвергаются наибольшему давлению в целях сокращения числа их граждан, претендующих на убежище в ЕС: при неподчинении, государство рискует подвергнуться требованию обязательного получения виз всеми его гражданами. Неудивительно поэтому, что власти некоторых из этих стран ограничивают выезд граждан, рассматриваемых в качестве потенциальных лиц в поисках убежища, подавляющее большинство которых являются цыганами.
Только в период между 2009 и 2012 годами примерно семи тысячам граждан «бывшей Югославской Республики Македония» не было разрешено ее покинуть, а паспорта тех, кто подвергся высылке из стран-членов ЕС, власти систематически конфисковывали. В декабре 2012 года в Уголовный кодекс Сербии было внесено новое незаконное положение, усложнившее для сербов поиск убежища за рубежом.
Как передает официальный сайт Совета Европы, в исследовании отмечается,  что тревогу, вызывает также и то, что ЕС финансирует центры содержания под стражей выходцев из третьих стран и побуждает соседние государства разрабатывать системы наблюдения за тем, чтобы их собственные граждане оставались на месте.
И наконец, пограничники стран-членов ЕС проводят морские операции по удержанию мигрантов вдали от границ ЕС. То же делается на сухопутных границах между третьими странами с тем, чтобы их граждане всегда оставались в сотнях километров от границ ЕС. «Не ставя под сомнение приверженность ЕС соблюдению прав человека и основных свобод, нельзя, однако, не задаться вопросом, насколько такие меры пограничного контроля совместимы с международными и европейскими правозащитными стандартами. Для ЕС пришло время сделать свою политику в области пограничного контроля более уважительной к стандартам соблюдения прав человека, более прозрачной и ответственной».