Բերման է ենթարկվել 38 անձ, որոնցից 20-ը՝ ձերբակալվել է 11/06/2013 11:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախօրեին Երևանի կենտրոնում ոստիկանության և «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանի ու մի խումբ կողմնակիցների միջև բախումների փաստի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը և Գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը՝ հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով: Քննությունը վարում է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը:
Քիչ առաջ ոստիկանության տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ ոստիկանություն բերման է ենթարկվել 38 անձ, նրանցից 20-ը ձերբակալվել են՝ Հարությունյան Շանթ, Տերտերյան Աշոտ, Ավետիսյան Ավետիս, Պետրոսյան Տիգրան, Պողոսյան Ալեք, Պետրոսյան Լիպարիտ, Հովհաննիսյան Արմեն, Հարությունյան Հայկ, Վարդանյան Վարդան, Առաքելյան Միսակ, Մկրտչյան Դավիթ, Մարգարյան Ալբերտ, Գրիգորյան Անուշավան, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մնացականյան Սևակ, Մկրտչյան Վահե, Հովհաննիսյան Մկրտիչ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման, իսկ 18-ը գործում ներգրավվել են որպես վկա:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերված և առգրավված մահակներն ու ինքնաշեն պայթուցիկ փաթեթներն ուղարկվել են փորձաքննության:
Միջադեպի ընթացքում մարմնական վնասվածքներ են ստացել ոստիկաններ, որոնցից 4-ը ներկայումս ստացիոնար բուժման մեջ են: Ըստ ոստիկանության, բերման ենթարկվածներից ու ձերբակալվածներից ոչ ոք մարմնական վնասվածք չի ստացել: Հնարավոր այլ տուժածների մասին տեղեկությունները ճշտվում են: Ձեռնարկվում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ միջադեպի այլ մասնակիցներին և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Ոստիկանությունը հիշեցնում է, որ նոյեմբերի 5-ին, ժամը 17.10-ի սահմաններում, «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանը իր մի խումբ կողմնակիցների հետ, մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել են երթ կատարել Ազատության հրապարակից:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց հորդորել են չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել են ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` սկսել են պայթեցնել, ապա մահակներով հարձակվել են իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա:

“20 человек арестованы в ходе столкновений в центре Еревана”. Заявление Полиции Армении 11/06/2013   11:50  |  Актуальная тема
По факту произошедших накануне в центре Еревана столкновений между Полицией и главой партии “Цехакрон” Шантом Арутюняном и группой его сторонников возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 316 и п. 1ч . 2ст. 185 УК РА (“применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти и “умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, совершенное из хулиганских побуждений, путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом”). Следствие ведет Управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении.
Немногим ранее Полиция распространила заявление, в котором, в частности, отмечается, что Полиция подвергла приводу 38 человек, из коих 20 были арестованы: среди них Шант Арутюнян, Ашот Тертерян, Аветис Аветисян, Тигран Петросян, Алек Погосян, Липарит Петросян, Армен Ованнисян, Айк Арутюнян, Вардан Варданян, Мисак Аракелян, Давид Мкртчян, Альберт Маргарян, Анушаван Григорян, Мхитар Мхитарян,Ованнес Казарян, Севак Мнацаканян, Ваге Мкртчян, Мкртыч Ованнисян, Манук Овикян, Арман Мхитарян. Остальные 18 человек привлечены в качестве свидетелей.
Обнаруженные и изъятые в ходе осмотра места происшествия дубинки и самодельные взрывные устройства направлены на экспертизу.
В ходе инцидента полицейские получили телесные повреждения, из коих четверо полицейских в настоящее время проходят стационарное лечение. Как сообщает Полиция РА, никто из подвергнутых приводу и арестованных не получил телесных повреждений. Информация о других пострадавших в ходе столкновений уточняется. Проводятся соответствующие оперативно-розыскные и следственные мероприятия по установлению личностей остальных участников инцидента и уточнению всех деталей произошедшего.
Полиция напоминает, что 5 ноября, около17:00 лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян с группой своих сторонников, вооруженных дубинками и палками, пытался провести шествие.
Представители Полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако в ответ участники акции вынули из карманов самодельные взрывные устройства и, разбивая их о землю, стали взрывать, а затем напали с дубинками на призывавших их к порядку полицейских.