Կքննվեն Վարդան Սեդրակյանի գործով ամբաստանյալների ու տուժողի վերաքննիչ բողոքները 11/06/2013   10:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Գրիշա Մելիք-Սարգսյանի նախագահությամբ, նոյեմբերի 21-ին կսկսվի ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով մեղադրանքի ու պաշտպանության կողմերի վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Մեղադրանքի կողմն՝ ի դեմս տուժող Պարույր Հայրիկյանի, ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի, միջնորդում է բեկանել և փոփոխել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` 23.09.2013թ. դատավճիռը` բավարարել տուժող Պարույր Հայրիկյանի քաղաքացիական հայցը և Վարդան Սեդրակյանից, Խաչատուր Պողոսյանից և Սամվել Հարությունյանից համապարտության կարգով հօգուտ տուժող Պարույր Հայրիկյանի բռնագանձել 43.424.000 ՀՀ դրամ :
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ամբաստանյալ Վարդան Սեդրակյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը միջնորդում է արդարացնել իր պաշտպանյալին, ամբաստանյալ Սամվել Հարությունյանի պաշտպան Գայանե Գալոյանը միջնորդում է մասնակի բեկանել և փոփոխել հիշյալ  դատավճիռը, իսկ անհնարինության դեպքում բեկանել և ուղարկել նույն դատարան` նոր քննության: Ամբաստանյալ Խաչատուր Պողոսյանի պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանը նույնպես  միջնորդում է մասնակիորեն բեկանել և փոփոխել դատավճիռը, սպանության փորձ կատարելու մեղադրանքի մասով ամբաստանյալի արարքին տալ քրեաիրավական ճիշտ գնահատական և նրա նկատմամբ սահմանել արդարացի պատիժ:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝  դատավոր  Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ,  Վարդան  Սեդրակյանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով՝ քաղաքական գործչի սպանության փորձի կազմակերպում  և դատապարտել ազատազրկման 14 տարի ժամկետով: Խաչատուր Պողոսյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի զենք ձեռքբերելը, պահելը, կրելը ու 34-305-րդ հոդվածով՝  սպանության փորձ, և դատապարտվել  ազատազրկման` 14 տարի ժամկետով: Սամվել Հարությունյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով և դատապարտվել ազատազրկման 12  տարի  ժամկետով:

Уголовный апелляционный суд Армении по делу о покушении на экс-кандидата в президенты Армении П.Айрикяна рассмотрит жалобы потерпевшего и подсудимых 11/06/2013   11:19  |  Актуальная тема
Уголовный апелляционный суд Армении под председательством судьи Гриши Мелик-Саргсяна 21 ноября приступит к рассмотрению апелляционных жалоб сторон обвинения и защиты по делу о покушении на экс-кандидата в президенты Армении, председателя “Объединения “Национальное самоопределение” Паруйра Айрикяна.
Как сообщает информационная система “Даталекс”, сторона обвинения в лице потерпевшего Паруйра Айрикяна ходатайствует об отмене и изменении приговора суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 23.09.2013г. и просит удовлетворить гражданский иск потерпевшего Паруйра Айрикяна с требованием взыскать в пользу Паруйра Айрикяна в порядке солидарной ответственности с Вардана Седракяна, Хачатура Погосяна и Самвела Арутюняна 43.424.000 драмов.
Адвокат бывшего кандидата в президенты Армении, подсудимого Вардана Седракяна Алексаднр Сирунян ходатайствует об оправдании своего подзащитного. Адвокат подсудимого Самвела Арутюняна Гаяне Галоян ходатайствует о частичной отмене и изменении вышеупомянутого приговора, в случае же невозможности  - требует отменить и направить дело в тот же суд на новое расследование. Адвокат подсудимого Хачатура Погосяна Людвиг Аветисян тоже ходатайствует о частичной отмене и изменении приговора, а также требует дать верную уголовно-правовую оценку деянию подсудимого по части предъявленного ему обвинения в совершении попытки убийства и назначить ему справедливое наказание
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагиа Погосяна признал виновным Вардана Седракяна в совершении деяния, предусмотренного ст. 38-34-305 УК РА(“организация покушения на убийство государственного, политического или общественного деятеля с целью прекращения его деятельности”) и приговорил его к лишению свободы сроком на 14 лет. Хачатур Погосян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ч. 1 ст. 235( “незаконное приобретение, хранение, ношение оружия”), и ст. 34-305(“попытка убийства”) и осужден на 14 лет лишения свободы. Самвел Арутюнян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ст. 34-305, и приговорен к 12 годам лишения свободы.