Իշխան Զաքարյանն այսօրվանից ՎՊ նախագահ չէ 11/05/2013   10:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր լրանում է Վերահսկիչ պալատի նախագահի պաշտոնում Իշխան Զաքարյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Փաստորեն, այսօրվանից սկսած ՎՊ-ն այլևս նախագահ չունի:
Նշենք, որ ՎՊ մասին ՀՀ օրենքով` եթե վերահuկիչ պալատի նախագահի պաշտոնը թափուր է մնում, ապա նրան այդ պաշտոնում փոխարինում է ՎՊ նախագահի տեղակալը, իսկ վերջինի բացակայության կամ պաշտոնեական պարտականությունները կատարելու անհնարինության դեպքում` ՎՊ տարիքով ավագ անդամը:
Նշենք նաև, որ նույն օրենքի համաձայն` Վերահuկիչ պալատի նախագահը նշանակվում է Հայաuտանի Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ` Ազգային ժողովի կողմից` 6 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք` Իշխան Զաքարյանը ՎՊ նախագահ է նշանակվել  2007թ. նոյեմբերի 5-ին: Այսօր` ուղիղ 6 տարի անց, լրանում է նրա պաշտոնավարման 6-ամյա ժամկետը: Ի դեպ, օրենքը թույլ է տալիս նույն պաշտոնում նաև երկրորդ անգամ նշանակվել:

Сегодня истекает срок полномочий председателя Контрольной палаты Армении Ишхана Закаряна 11/05/2013   10:37  |  Актуальная тема
Сегодня истекает срок полномочий Ишхана Закаряна в должности главы Контрольной палаты Армении. Фактически, с сегодняшнего дня КП осталась без председателя.
Отметим, что по закону О КП, если место председателя контрольно палаты становится вакантным, то экс-председателя на посту сменяет его заместитель, а в случае отсутствия последнего или невозможности исполнения должностных обязанностей старший по возрасту член КП.
Отметим, что в соответствии с тем же законом председатель Контрольной палаты назначается по предложению президента Армении Национальным Собранием РА сроком на 6 лет.
Напомним, что Ишхан Закарян был назначен Национальным Собранием на пост главы Контрольной палаты Армении 5 ноября 2007г. сроком на шесть лет. Следовательно, 5 ноября истекает срок его полномочий. Закон позволяет избираться на этот пост во второй раз.