Եվրոպա կգնանք քիչ գումարով և քիչ փաստաթղթերով 11/04/2013 16:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ի՞նչ կտա ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացումը Հայաստանին, ՀՀ քաղաքացիներին ու եվրոպա արտագաղթած մեր հայրենակիցներին: ԱԺ եվրաինտեգրման և արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախաձեռնությամբ և «Ֆրիդրիխ էբերտ» հիմնադրամի աջակցությամբ` այսօր կազմակերպված խորհրդարանական լսումների ընթացքում փորձ արվեց ներկայացնել գործընթացի բուն էությունն ու նաև ստանալ այս կարևոր հարցերի պատասախանները:
Այսպես, օրինակ, փոխարտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքից պարզ դարձավ, որ համաձայնագրի վավերացումը հնարավորություն կտա քաղաքական գործիչներին, մտավորականներին, լրագրողներին, ուսանողներին, քաղաքացիական հասարակության անդամներին ավելի հեշտ ստանալ ԵՄ անդամ երկրների վիզա: Իսկ ՀՀ այս խմբերից ոչ մեկի մեջ չմտնող քաղաքացիները գործընթացից կշահեն այնքանով, որ շենգենյան վիզայի դիմաց այսուհետ կվճարեն ոչ թե 65, այլ 35 եվրո: Բացի այդ նախատեսվում է կրճատել նաև ժամկետները և պահանջվող փաստաթղթերի քանակը:
Քննարկման ընթացքում նշվեց նաև, որ հասարակության որոշակի խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների, ինչպիսիք են հաշմանդամները, նրանց խնամակալները, կենսաթոշակառուները, վիզան, ընդհանրապես, կտրվի անվճար:
Քննարկմանը մասնակցող Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի միգրացիոն հարցերով փորձագետ Էլեոնորա Վերգերն էլ իր խոսքում ասաց, որ վիզաների տրամադրման դյուրացումը միաժամանակ նաև լուրջ գործիք է անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի հարցում:

Что даст Армении упрощение визового режима с Евросоюзом? 11/04/2013   16:27  |  Лента новостей
Что даст Армении, ее гражданам и эмигрировавшим в Европу нашим соотечественникам упрощение визового режима с Евросоюзом? Сегодня в ходе парламентских слушаний, организованных по инициативе постоянных комиссий по вопросам евроинтеграции и внешним сношениям, а также при поддержке фонда “Фридрих Эберт”, была предпринята попытка представить суть процесса и получить ответы на важные вопросы.
Таким образом, из слов заместителя министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна стало понятно, что с ратификацией соглашения политическим деятелям, представителям интеллигенции, журналистам, студентам, членам гражданского общества будет легче получить визу в страны ЕС. А граждане, не входящие ни в одни из вышеотмеченных групп, выгадают от процесса постольку, поскольку отныне им придется платить за шенгенскую визу не 65,а 35 евро. Кроме того, планируется сократить также сроки и количество требуемых документов.
В ходе обсуждения было отмечено также, что представителям некоторых социально уязвимых групп, каковыми являются инвалиды, их опекуны, пенсионеры, виза будет предоставляться бесплатно.
Участвовавшая в дискуссии эксперт по миграционным вопросам консультативной группы ЕС Элеонора Вергерн отметила, что упрощение процесса предоставления виз в то же время является серьезным инструментом в борьбе с нелегальной миграцией.