Արմեն Ալավերդյան. «Հայաստանից էական առաջ է միայն Բելառուսը» 11/04/2013   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014թ. պետական բյուջեի նախագծով հարկեր/ՀՆԱ հարաբերությունը նախատեսված է 23.6 չափով, ինչը լուրջ արդյունք է: Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա համատեղ նիստում, գալիք տարվա պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ, ասաց ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը:
Ըստ նրա` դա են վկայում նաև ԱՊՀ անդամ երկրների հարկային մարմինների ղեկավարների համաժողովում երկու շաբաթ առաջ հրապարակված տվյալները: Համաձայն դրանց` Ռուսաստանում այդ ցուցանիշը մոտ 26 տոկոս է, «Հայաստանից էական առաջ է միայն Բելառուսը»:
«Ճիշտն ասած` տարիներ առաջ այդպես չէր. մենք միայն Տաջիկստանից էինք առաջ, մեկ էլ չգիտեմ` ումից», -ընդգծեց նա: Ըստ Ա.Ալավերդյանի` հրապարակված տվյալները վկայում են, որ «Հայաստանն այսօրվա դրությամբ առաջ է Մոլդովայից, որտեղ այդ ցուցանիշը 21.6 տոկոս է, Ղրղզստանից` 11, Տաջիկստանից` 13.5, Ադրբեջանից` 11, համարյա հավասար ենք Ղազախստանին, առաջ ենք Ուկրաինայից` 17.3 տոկոս»:

Армен Алавердян: Армению по показателю налоги/ВВП уверенно опережает только Беларусь 11/04/2013   15:59  |  Лента новостей
По проекту госбюджета на 2014г. соотношение налоги/ВВП планируется на уровне 23.6%, что является серьезным результатом. Об этом на сегодняшнем совместном заявлении НС в ходе предварительного обсуждения госбюджета на грядущий год заявил заместитель председателя Комитета госдоходов при Правительстве Армении Армен Алавердяан.
По его словам, об этом свидетельствуют опубликованные две недели назад на форуме руководителей налоговых органов стран-членов СНГ данные. Исходя из вышеизложенного, аналогичный показатель в России составляет примерно 26%. Уверенно опережает Армению лишь Беларусь.
"По правде говоря, несколько лет назад дела обстояли иначе: мы обошли только Таджикистан и еще не помню кого”, - подчеркнул он. По словам А. Алавердяна, обнародованные данные свидетельствуют о том, что “Армению в настоящее время опережает Молдову, где этот показатель составляет 21.6%, Киргизию – 11%, Таджикистан – 13.5%, Азербайджан- 11%,. Мы идем вровень с Казахстаном и обошли также Украину(17.3)”, - рассказал Алавердян.