Հայկ Ալումյանի դիմումները մեկ վարույթում քննելու մասին որոշում կկայացնի դատարանի նախագահը 11/01/2013 12:53 | Քրեական խրոնիկոն
2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ զինված միջադեպի գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի երեք դիմումները հնարավոր է մեկ վարույթում միավորվեն: Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ, այսօր որոշեց այդ հարցով դիմել դատարանի նախագահին:
Հիշյալ գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան ու Ավետիք Բուդաղյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը երեք դիմում է ներկայացրել դատարան՝ բողոքարկելով գործով մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի, Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և Ավետիք Բուդաղյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու նախաքննական մարմնի որոշումները:
Առաջին երկու որոշումները կայացվել են հանցակազմի բացակայության հիմքով՝ հաշվի առնելով, ըստ քննչական մարմնի, որ Տիգրան Խաչատրյանը և Զարզանդ Նիկողոսյանը գործել են անհրաժեշտ պաշտպանության սահմաններում, իսկ Ավետիք Բուդաղյանի մասով որոշումը կայացվել է նրա մահվան հիմքով:
Ավետիք Բուդաղյանի մասով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշման դեմ ներկայացված դիմումի գործը քննող Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ, այսօր բարձրացրեց նույն քրեական գործին վերաբերվող, սակայն տարբեր դատավորների վարույթում գտնվող երեք դիմումները մեկ վարույթում քննելու նպատակահարմարության հարցը՝ ողջամիտ ժամկետներում և արդյունավետ քննություն ապահովելու նպատակով:
Ըստ Հայկ Ալումյանի, պետք է օրենքի տեսանկյունից ճիշտ որոշում կայացնել, որպեսզի հետագայում գոնե այդ առումով դատարանի ցանկացած որոշում չընկնի կասկածի տակ: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հ.Ալումյանը հավելեց նաև, որ օրենքով նախատեսված չէ նման որոշում կայացնել, սակայն հաշվի առնելով, որ դրանով չեն ոտնահարվում Բուդաղյանների իրավունքները, ինքը բողոք չի ներկայացնի այդ որոշման դեմ:
Դատավարության մյուս կողմը ներկայացնող ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալ Արտակ Հարությունյանն ընդգծեց, որ Քրեական դատավարության օրենսգիրքը երկու որոշում է նախատեսում՝ բողոքը ճանաչել հիմնավորված կամ որոշում կայացնել բողոքը մերժելու մասին: Իսկ գործով քննչական խմբի ղեկավար, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ՀԿԳ քննիչ Ալեքսան Ղազարյանը կարծիք հայտնեց, որ դիմումները մեկ վարույթում միավորելը օրենքի խախտում է:

Решение об объединении трех заявлений адвоката Будагянов Айка Алумяна в одно производство вынесет председатель ереванского суда 11/01/2013   13:39  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством судьи Левона Аветисяна по делу о вооруженном инциденте, имевшем место 1 июня с.г.. возле особняка экс-губернатора Сюникской области Армении, постановил сегодня обратиться к председателю суда с вопросом об объединении трех заявлений адвоката обвиняемого Артака Будагяна Айк Алумяна в одно производство.
По вышеупомянутому делу адвокат обвиняемого Артака Будагяна и представитель правопреемника Аветика Будагяна Айк Алумян подал три заявления в суд с обжалованием решений органа предварительного следствия о прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемых по делу Тиграна Хачатряна, Зарзанда Никогосяна и неосуществлении уголовного преследования в отношении Аветика Будагяна.
Первые два решения были вынесены на основании отсутствия состава преступления с учетом того обстоятельства, согласно следственному органу, что Тигран Хачатрян и Зарзанд Никогосян действовали в пределах необходимой обороны, а по части Аветика Будагяна решение было вынесено на основании гибели последнего.
Суд общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер –Зейтун под председательством судьи Левона Аветисяна сегодня затронул вопрос о целесообразности рассмотрения в одном производстве трех заявлений, касающихся того же уголовного дела, с целью обеспечения его эффективного расследования в разумные сроки.
По словам Айка Алумяна, следует принять с точки зрения закона верное решение, дабы в дальнейшем, хотя бы в этом плане, постановления суда не ставились бы под сомнение. В беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, А. Алумян также отметил, что закон не предусматривает вынесения подобного решения, однако с учетом того, что этим не ущемляются права Будагянов, он не подаст заявления против этих решений.
Заместитель военного прокурора РА Артак Арутюнян, представляющий другую сторону судебного процесса, подчеркнул, что Уголовно-процессуальный кодекс РА предусматривает два решения: признать жалобу обоснованной или вынести решение об отклонении жалобы. А руководитель следственной группы по этому делу, следователь по особо важным делам следственной службы Минобороны РА Алексан Казарян выразил мнение, что объединение заявлений в одно производство является нарушением закона.