110 դիտորդ կհետևի Արարատի մարզում ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքին 11/01/2013 16:58 | Ընտրական իրավունք
Արարատի մարզի Արարատ և Նշավան համայնքների ղեկավարների` նոյեմբերի 10-ին կայանալիք արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվելու համար սահմանված ժամկետում՝ մինչև հոկտեմբերի 31-ը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով դիմումներ են ներկայացնել 6 տեղական հասարակական կազմակերպություններ: Ընդհանուր առմամբ հավատարմագրվել է 110 դիտորդ:
Ինչպես տեղեկացնում են ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից, «Ազատ հասարակության ինստիտուտ» -ը հայտավորել է 27 դիտորդ, «Հայք»-ը՝ 14, «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիա»-ն՝ 19, «Բռունցք»-ը՝ 15, «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» -ը՝ 18, «Համաչափ զարգացում համայնքային զարգացման» ՀԿ-ն՝ 17:
Հիշեցնենք, որ Արարատ քաղաքի համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված անկուսակցական, Արտաշատի «Արարատյան ավտոկայան» ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Հայկյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից առաջադրված «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ արտադրության պետ Սամվել Բարսեղյանը, Նշավան համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար՝ ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նույն համայնքի ղեկավարի օգնական Պապ Հակոբյանը և ինքնաառաջադրված անկուսակցական Մյասնիկ Հովհաննիսյանը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, Արարատի նախկին քաղաքապետ Աբրահամ Բաբայանը մահացել է այս տարվա օգոստոսի 15-ին, իսկ Նշավանի նախկին գյուղապետ Մկրտիչ Ներսիսյանն առողջական վիճակի պատճառով հրաժարական է տվել:

За выборами мэра города Арарат и главы сельской общины Ншаван проследят 110 наблюдателей 11/01/2013   17:23  |  Избирательное право
В соответствии с установленными Избирательным кодексом Армении сроками, местные общественные организации должны были представить в ЦИК РА заявления для аккредитации с целью осуществления дипломатической миссии на предстоящих 10 ноября внеочередных выборах мэра города Арарат и главы сельской общины Ншаван Араратской области Армении до 31 октября.
Как сообщает пресс-служба ЦИК Армении, соответствующие заявления для аккредитации 110 наблюдателей подали 6 местных общественных организаций: “Институт свободного общества” – 27 наблюдателей,” Айк” – 14 наблюдателей,”Всеармянская молодежная ассоциация” – 19 наблюдателей,”Брунцк” – 15 наблюдателей,”Студенческий совет АГПУ имени Хачатура Абовяна” – 18 наблюдателей,”Равномерное развитие общинного развития” – 17 наблюдателей.
На пост мэра города Арарат претендуют директор ООО “Араратская автостоянка”, беспартийный Айк Айкян, выдвинувший свою кандидатуру от Республиканской партии Армении(РПА), член партии “Процветающая Армения”(ППА), начальник производственного цеха ЗАО “Араратцемент” Самвел Барсегян.
За кресло главы сельской общины Ншаван поборются помощник руководителя той же общины, выдвинувший свою кандидатуру от РПА Пап Акопян и беспартийный Мясник Ованнисян, баллотирующийся в порядке самовыдвижения.
Как уже ранее сообщало информагентство, по решениям Правительства Армении от 19 сентября были досрочно приостановлены полномочия главы вышеупомянутой общины: бывший мэр города Арарат Абраам Бабаян скончался 15 августа сего года. А бывший глава сельской общины Ншаван Мкртыч Нерсисян подал в отставку по состоянию здоровья.